Єврейська спадщина Львова: конфлікти довкола об’єктів історичної пам’яті

%d1%94%d0%b2%d1%80%d0%b5%d0%b9%d1%81%d1%8c%d0%ba%d0%b0-%d1%81%d0%bf%d0%b0%d0%b4%d1%89%d0%b8%d0%bd%d0%b0-%d0%bb%d1%8c%d0%b2%d0%be%d0%b2%d0%b0-%d0%ba%d0%be%d0%bd%d1%84%d0%bb%d1%96%d0%ba%d1%82%d0%b8-2

Окупаційні режими десятками років намагалися стерти сліди єврейської спадщини у мультикультурному Львові. До наших днів все ж дійшли фрагменти давніх сакральних будівель, освітніх закладів, місця поховань. Часто ці території приваблюють забудоваників і стають місцями багаторічних конфліктів.

Львів’яни уже звикли роками бачити простір на вулиці Федорова 23 і 28 запустілим. Ще на початку двотисячних компанія «Українські інвестиційні системи» придбала на аукціоні право на оренду цих двох земельних ділянок. Хотіла звести там готель. Але не врахувала, що тут раніше були синагога та школа равинів. Тож отримала спротив від «Об’єднання комітетів для євреїв колишнього Радянського Союзу». І судовий позов, який відбив бажання до будівництва. У підсумку компанія повернула землю містові.

Директорка міського юридичного департаменту Гелена Пайонкевич розповідає: «Коли договори оренди були розірвані, забудовник повернув нам земельну ділянку, об’єкт нерухомого майна напівзбудований, за який ми заплатили компенсацію — доволі таки значну суму».

Судовий процес довкола землі на Федорова досі триває. Гелена Пайонкевич додає: «Об’єднання комітетів євреїв колишнього Радянського союзу, та сама організація судиться з нами за цей об’єкт. Судиться з містом, з управлінням державної реєстрації і з «Львівськими традиціями» — підприємством, корпоративними правами якого володіє територіальна громада».

На розі Федорова, впритул до Староєврейської була розташована знаменита ренесансна синагога «Золота Роза». Одразу по іншу сторону вулиці — ще одне юдейське молитовне приміщення. Обидва були зруйновані під час Другої світової війни. У 2016 році Львів у співпраці з інозенмими партнерами біля руїн «Золотої Рози» облаштував Простір синагог.

Начальниця міського управління охорони історичного середовища Лілія Онищенко розповідає: «Білим кольором ознаковано Будинок мудрості Бейт Гамідраж, котрий був на цій території. Руїни синагоги маємо позаду. А між будинком і руїнами є така композиція «Увікочнення», яка словами львів’ян, євреїв описує життя до Голокосту, під час Голокосту і спогади про Львів тих, хто пережив Голокост».

За схожим зразком мали намір облаштувати і територію по той бік вулиці. Однак на заваді знову став судовий позов проти міста. Від того ж таки «Об’єднання комітетів для євреїв колишнього Радянського Союзу». «Вони хотіли би, щоб це все було демонтовано і приведено до попереднього стану. І також вимагають не реалізовувати другу частину проекту. Наші партнери і координатори з проекту, котрий фінансується ЄС, сказали, що це занадто великий ризик реалізувати проект, якщо триває судовий процес», – пояснює Лілія Онищенко.

А у скверику на Раппопорта, 6 скандальний бізнесмен і депутат від БПП Григорій Козловський хоче збудувати приватний «Лемберг медікал центр» і вже отримав містобудівні умови та обмеження. Просто на місці колишнього єврейського цвинтаря.

Екс-директорка обласного відділення єврейського БФ «Хесед-Ар`є» Ада Діанова зазначає: «Думаю,що єврейська громада точно буде заперечувати. Вже зробила радянська влада там ринок. То не можна так робити. І мені здається,що треба призупиняти цей процес».

Єврейська община каже: не втратити самобутність цього місця важливо для збереження історичного обличчя Львова.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter