Як підтримати локальний крафт: досвід Львова

%d1%8f%d0%ba-%d0%bf%d1%96%d0%b4%d1%82%d1%80%d0%b8%d0%bc%d0%b0%d1%82%d0%b8-%d0%bb%d0%be%d0%ba%d0%b0%d0%bb%d1%8c%d0%bd%d0%b8%d0%b9-%d0%ba%d1%80%d0%b0%d1%84%d1%82-%d0%b4%d0%be%d1%81%d0%b2%d1%96%d0%b4-2

Ще донедавна слово крафт асоціювалось хіба з пивом та невеликими броварнями. Сьогодні ж це крафтові сири, ковбаси, соуси, джеми, приправи і ще багато інших продуктів. Продуктовий крафт сьогодні у тренді, бо це смачно, корисно і без шкідливих домішок. Для виробника – це справа, яку він робить з душею, для покупця – якісний ексклюзивний продукт і можливість підтримати свого локального виробника.

Крафтових виробників з’являється все більше, однак усі вони зіштовхуються з певними обмеженнями, які стримують їх розвиток. Оскільки крафт — це переважно сімейна справа чи невеликий бізнес, проблемою для підприємців є виробничі площі, які відповідають високим міжнародним стандартам безпеки НАССР. Саме дотримання цих стандартів відкриває їм вхід у великі торгівельні мережі.

Власне міркуючи про те, як зняти ці обмеження і дати поштовх для розвитку продуктових стартапів, з’явилась «Продуктовня» ^(https://www.facebook.com/produktovnia) – перший в Україні соціальний простір, що об’єднав виробників крафтової продукції.

Перше, що ми зробили – облаштували виробничі приміщення згідно з міжнародними стандартами безпеки НАССР. На кожній ланці здійснюється контроль якості сировини та кінцевої продукції. З продуктом, виготовленим за такою системою безпеки та якості, можна виходити за межі онлайн-торгівлі і продавати його на ринках, у магазинах і великих супермаркетах, а також працювати на експорта.

Тому наступним нашим кроком було створення торгової марки «Продуктовня». Перший магазин ми відкрили на ринку «Шувар», згодом – у «Ашані» та «SPAR».

Логічне питання, яке виникає – у чому соціальність хабу? Власне, самі приміщення та їх облаштування у виробничі площі згідно з стандартами НАССР – це інвестиція ринку «Шувар». Ми усвідомлюємо, що на відміну від виробників мас-маркету, крафтовики не оперують такими коштами, аби створити нове виробництво. І навіть оренда за ринковими цінами – теж часто їм не під силу. Також ми супроводжуємо виробника на усіх етапах, аби він ставав успішнішим. Далі – продовжуємо співпрацю на вигідних умовах для виробника.

Зараз у «Продуктовні» працює 4 крафтові компанії. Це:

Lvivcityfarm ^(https://www.facebook.com/MicrogreenLCF). На верхньому поверсі адміністративної будівлі у нас був незадіяний скляний купол, там завжди було спекотно. Просто ідеальне місце для вирощування мікрозелені. Тож тепер тут оранжереї мікрогріну. Чимало клієнтів Lvivcityfarm з сегменту HoReCa, де щораз більше потрібно мікрогріну для прикрас своїх страв. Добре продається у роздріб, адже це надзвичайно корисна зелень, і має класні смакові властивості.

«Яворівська сироварня» ^(https://www.facebook.com/Yavorivska.Syrovarnya). Тут готують сири, зварені з натурального фермерського молока без додавання консервантів, барвників, тощо, а також повну молочну лінійку товарів. Тут не бояться експериментувати зі смаками, тож пропонують різноманітні сири: базиліковий, медовий, пивний, горіховий, сир з чорнилом каракатиці, із зернами гірчиці, а також гауда, чеддер, пармезан.

«Боїм. Гастромандри» ^(https://www.facebook.com/BoimLviv). Є також виробник крафтових соусів, джемів, карамелей і паст – сімейна компанія «Боїм. Гастромандри» . Роблять такі ексклюзивні продукти, яких мабуть більше ніде не знайдете. Боїм завжди у гастромандрах, тому щоразу пропонує щось нове та цікаве.

«Шкварка» ^(https://www.facebook.com/shkvarka). Ну і маємо в «Продуктовні» двох кумів, багатьом вже відомих, які роблять, як вони кажуть, пальцьопхану ковбасу. Це є «Шкварка». Вони виготовляють сиров’ялений продукт, якому треба досить довгий час на витримку. Це все має відбуватись в певному температурному режимі. «Шкварці» був потрібен простір, щоб нарощувати потужності. І тут вони його отримали.

Минуло майже півроку, і вже можна підводити перші підсумки. Попри те, що ми стартували фактично у карантин, сьогодні бачимо динаміку – є оператори, в яких прирости у виробництві продукції +20% щомісяця.

У багатьох країнах світу прийнято підтримувати місцевого виробника. Наприклад, у торгівельних мережах Швейцарії є чимало продукції з Франції, навіть дешевшої. Але швейцарці платять дорожче, аби підтримати свого локального виробника. Схожа історія в Англії, інших європейських країнах.

Підтримувати своє, місцеве – це не те, що модно. Це взаємопідтримка, яка особливо цінна в часи пандемії та карантинних обмежень, які найбільше вразили дрібних та середніх виробників. Саме тому ми інвестуємо у «Продуктовню» не лише матеріальні речі, а й свій досвід – управлінській та маркетинговий. І вже розширюємо виробничі площі для нових крафтових виробників. Було б круто, якби такі простори з’являлись по всій країні.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter