«Якщо є можливість заплатити і щепитись, це треба робити якнайшвидше». Чому не варто зволікати із вакцинацією

Рік чекали – і таки дочекалися: вакцина від коронавірусу ^(https://zaxid.net/vaktsina_covishield_v_ukrayini_perevagi_i_pobichni_efekti_n1514828) вже в Україні. Першими почали щеплювати медиків, які ведуть боротьбу зі смертельним вірусом на передовій. Хто, як не вони, знають, на що здатен цей новий вірус. Втім, ейфорія від врешті знайденого запобіжника поширення COVID-19 поволі змінюється на зраду. Чому вакцина індійська, а не американська? Чому CoviShield, а не AstraZeneca? Зрештою, чому так багато лікарів відмовляються від щеплення? Про це будемо говорити з моїми гостями – Тамілою Алексанян ^(https://zaxid.net/tamila_aleksanyan_tag54475/), завідувачкою четвертого відділення Львівської обласної інфекційної лікарні і однією з перших медиків, хто щепився саме індійською вакциною. Вітаю вас, пані Таміло, в нашій студії.

Таміла Алексанян: Добрий вечір.

А також радий представити координатора з питань вакцинації коронавірусу на Львівщині Олега Когута ^(https://zaxid.net/oleg_kogut_tag50440/).

Олег Когут: Доброго дня.

Та перш ніж почати нашу розмову, я пропоную разом переглянути сюжет про історичний старт довгоочікуваної вакцинації на Львівщині.

***

Пані Тамілі одній із перших зробили щеплення проти ковіду. Каже, за півгодини вже й забула про ін’єкцію, адже ніяких побічних ефектів не відчула.

Таміла Алексанян (завідувачка відділення Львівської обласної інфекційної лікарні): «Я бачила, як перебігає ця хвороба, як люди страждають. Я бачила, як вони помирають. Тому якихось сумнівів – щепитися чи не щепитися – в мене не було, звичайно. Ми користуємося індійськими препаратами в інфектології дуже давно – і сказати, що це препарати, які не діють, не можемо».

Вакцину розробили в Оксфорді, а виготовила її компанія AstraZeneca на заводі в Індії. Медики пояснюють: заразитися коронавірусом внаслідок щеплення неможливо.

Наталія Іванченко (керівниця Львівського обласного лабораторного центру): «Це вакцина, яка належить до векторних вакцин. На аденовірус нашарована частина оболонки коронавірусу, і з цього методом генної інженерії виготовлена вакцина. Тобто ні в якому разі живий збудник коронавірусу в організм людини ніхто вводити не буде».

Бригада медиків спеціально проходила навчання у столиці, як правильно зберігати препарат та робити протиковідні щеплення.

Орест Чемерис (директор обласного департаменту охорони здоров’я): «Буквально вночі поверталися з Києва з навчання, отримали відповідний сертифікат, який засвідчує те, що вони вміють і знають, як працювати з цією вакциною. Попри те, що вони з дороги, вони з ранку приступили до роботи».

Отож першими вакцинують медиків так званих ковідних лікарень, а також працівників екстреної медичної допомоги. У подальшому – лікарів стаціонарів, а згодом і соціальних працівників, вчителів, військових, рятувальників. Після цього щепитися зможуть усі охочі, насамперед літні люди.

***

Таміло Іванівно, ви були першою після головного лікаря Інфекційної лікарні, хто щепився ^(https://zaxid.net/dvoye_lvivskih_likariv_otrimali_pershi_vaktsini_vid_covid_19_foto_dnya_n1514974). Хочу запитати – як почуваєтеся і чи була хоча б якась реакція організму?

Таміла Алексанян: Ви знаєте, я повинна сказати, що в мене ніякої реакції не було. Почуваюся нормально, звичайно, як раніше. Сподіваюся, що я виробляю антитіла.

Ви згадували про індійську вакцину, яка вже нам знайома. Тобто це не перший рік, не перша вакцина, яку ви собі вкололи?

Таміла Алексанян: Я говорила про те, що ми користуємося препаратами виробництва Індії, багатьма препаратами.

Про медичні засоби власне говорили?

Таміла Алексанян: Так, звичайно. І ми їм довіряємо. Бо багато років використовуємо, особливо в інфектології – багато антибіотиків, багато жарознижуючих препаратів індійського виробництва. І сказати, що ці препарати не діють або погано діють, я не можу – це неправда буде.

Пане Олеже, скільки на сьогодні вже щепили медиків і чи багато є відмов?

Олег Когут: Про відмови під час щеплення взагалі на сьогоднішній день говорити не приходиться. Чому? Тому що фактично вакцинують тих осіб, які добровільно дали згоду на вакцинацію. А щодо відмови – це добровільна справа, безумовно, кожного. І я розумію, що багато хто вичікує. Багато хто, можливо, перехворів на захворювання коронавірусною інфекцією, і вони будуть бачити, як ситуація складеться далі. Тим більше, що є рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров’я – витримати півроку після захворювання.

Тобто якщо медики в останні півроку хворіли – зараз вони не можуть щепитися?

Олег Когут: Вони можуть щепитися, якщо добровільно висловлять згоду на вакцинацію. Тобто перенесене захворювання не є якимось специфічним протипоказом до вакцинації абсолютно, але рекомендації такі дійсно є. І якщо хтось має бажання, він може і раніше провакцинуватися, а може вичекати тих півроку.

Але відносно вакцини, що ви запитали (індійських вакцин) – це, напевно, більше мені було запитання, ніж Тамілі Іванівні. Направду ми багато років користуємося індійськими вакцинами – в тому числі від дифтерії, кашлюка, кору, від сказу ми використовуємо індійські вакцини. І ніяких проблем з тим не було. І люди знають: в принципі, всі матері, які ведуть своїх дітей на вакцинацію, – їм попередньо розповідають про ті вакцини, якими будуть щепити їхніх дітей. Крім того, що їм говорять назви чи якісь там ще можливі побічні ефекти, їм говорять і виробника. І поки що, скажімо, в нас якихось особливих проблем взагалі не було.

На Львівщині?

Олег Когут: На Львівщині, я говорю зараз про Львівщину.

Тому що головний санітарний лікар сказав, що в певних областях були реакції, але вони в межах того, що передбачено.

Олег Когут: Я би хотів спочатку сказати відносно загалом індійських вакцин тих, які використовуються для так званої рутинної вакцинації – тобто тих щеплень, які отримує дитина в перший рік свого життя. І навіть пізніше, тому що проти дифтерії і правця вакцинуються люди і в пізнішому віці, так само через кожні десять років. І оті вакцинації, які були проведені вже в Львівській області, вони теж на сьогоднішній день не дали ніяких реакцій.

Взагалі хочу сказати, що статистика вакцинації в області за останній час – у нас практично протягом останніх років ні одного ускладнення не було. Реакції – так: це нормальне явище, коли в місці ін’єкції з’явилася якась болючість, якесь почервоніння, можливо, навіть трощки підвищена температура. В тому абсолютно проблеми немає.

Пані Тімко в сюжеті згадувала про векторну вакцину. Що це за векторна вакцина і що це за живий збудник, який вводиться в організм? Тобто про що йдеться?

Олег Когут: Шляхом генної інженерії на аденовірусі (це ми говоримо зараз саме про AstraZeneca, тобто вакцину, яка зараз використовується) нашарована так звана частина певного білка коронавірусу, і дякуючи (будемо говорити так) цьому аденовірусу ця частинка може потрапити – і потрапляє – в клітину людського організму. А імунітет різними шляхами виробляється – і тут саме клітинний імунітет буде вироблятися от на цю вакцину AstraZeneca, тобто оцю векторну. Вектор – це, так би мовити, напрямок: напрямок дає аденовірус, який допомагає частинці коронавірусу попасти в клітину і у відповідь виробити імунітет.

Пані Таміло, до вас запитання. Власне оця вакцинація має два етапи. Перший раз вас щепили, за два тижні чи за місяць має бути другий етап.

Таміла Алексанян: Через 28 днів буде повторне щеплення.

Це має бути та сама вакцина – чи, можливо, інша? Для розуміння наших глядачів.

Таміла Алексанян: Ні, це буде та сама вакцина.

Та сама вакцина?

Таміла Алексанян: Так, звичайно, повинна бути та сама вакцина.

Олег Когут: Оту кількість вакцини, яку ми на сьогоднішній день отримали…

500 000 на всю Україну, на Львівську область ми отримали 40 000.

Олег Когут: 42 000 доз вакцини – і ця вакцина поділена на дві частини. Тобто на першу вакцинацію іде 21 000, і друга частина буде очікувати цих 28 днів, щоби повторно проводити вакцинацію.

Чи є якісь складнощі у зберіганні цієї вакцини? Оскільки ми знаємо, що вакцина, наприклад, Pfizer повинна зберігатися при температурі мінус 70 градусів.

Олег Когут: Ви абсолютно праві. Дійсно, різні вакцини мають різні умови зберігання. От ви згадали про Pfizer, де поза 70 градусів – є вакцина Moderna американська, де мінус 40 градусів повинно бути. Щодо AstraZeneca, то тут особливих вимог немає – вона зберігається, як будь-яка вакцина, тобто при температурі плюс 2–8 градусів. Можливо, через те, що підходи у виготовлені цих вакцин різні.

Усі хочуть вакцину Pfizer. Річ у тому, що це так звана РНК-вакцина, генетична вакцина. І оскільки там знаходиться РНК коронавірусу, щоб руйнування не пройшло цього РНК (на введення якого організм і виробляє імунітет), саме він повинен зберігатися при таких низьких температурах. При вищих температурах, при розморожуванні він може втратити свої імуногенні властивості. І тому вакцинація розмороженою вакциною Pfizer дозволена протягом п’яти днів.

Пані Таміло, чи були у вас якісь внутрішні переконання, якою вакциною варто щепитися?

Таміла Алексанян: Звичайно, я би хотіла щепитися більш якісною, можливо, вакциною, яка входить у лідери світові. Але як не маю можливості, а є загроза захворіти щоденно, тому що я до пацієнтів ходжу кожного дня, навіть і у вихідні деякі – тому мені не доводилося вибирати. Я не мала права вибору. Чекати – мені невідомо, коли буде інша вакцина. Тому я щепилася цією, що є, і вважаю свій вчинок правильним.

От ми з паном Олегом говорили про цю ситуацію – що якщо медики вже перехворіли, то впродовж півроку не рекомендується робити щеплення. Який відсоток у вашій лікарні медиків уже були хворі на коронавірус?

Таміла Алексанян: Більша частина медичних працівників лікарні, на жаль, уже перехворіли.

Ну і як у цій ситуації? Наші глядачі сидять перед екранами і кажуть: «А для чого ж тоді робити оце щеплення, якщо вже перехворіла людина, якщо вже має оцей захист?»

Таміла Алексанян: Про перехворілих зараз мова не йде, їх зараз ніхто не щепить – щепляться ті, хто не хворіли, хто хочуть себе захистити.

А чи є можливість, наприклад, тим, хто перехворів, уже не щеплюватися? Що б ви порадили як медик?

Таміла Алексанян: Я дуже багато порадити не можу, тому що в цілому світі зараз ведуться спостереження, як буде надалі ситуація з коронавірусом розвиватися. Якщо в людей буде утримуватися імунітет, отриманий після хвороби – то потреби в щепленнях, звичайно, не буде. Але ніхто не знає, скільки той імунітет буде утримуватися. Тому цілий світ, я гадаю, не має поки що відповіді на це питання.

Трошки альтернативної думки додам – головна інфекціоністка Вінниччини також публічно відмовилася щеплюватися. За словами Лариси Мороз, CoviShield поки не пройшла всі етапи досліджень, тож щеплюватися нею не буде – про це повідомило «Суспільне Вінниця». Процитую: «Ця вакцина почала третю фазу клінічних випробувань у лютому в Індії, тобто ніхто ще не озвучив основних показників цієї вакцини та її ефективності, який відсоток вона дає можливості уникнути тяжких форм хвороби та летальних випадків. Є інформація, що AstraZeneca не відповідає за ефективністю та якістю цієї вакцини», – сказала Лариса Мороз.

Однак головна інфекціоністка Вінниччини стверджує, що залишається прихильницею вакцинації – щоправда, лише якісними вакцинами. Ось таку думку ми маємо вашої колеги з Поділля. Справді, якщо включити критичне мислення, то можна зрозуміти, що оця вакцина, яку привезли, – це не AstraZeneca, мовляв, якою займалися у Великобританії, а індійський аналог. Простими словами для наших глядачів: тобто є iPhone, а є репліка iPhone, і це зовсім не iPhone, хоча воно десь схоже. Що б ви могли сказати на це?

Олег Когут: Ну, ваше порівняння, можливо, не зовсім коректне. Чому? Тому що вакцина, яка б вона не була, викликає єдину реакцію – вона викликає зворотну реакцію організму на потрапляння чужорідного білка шляхом вироблення імуноглобулінів. І неважливо, чи ця вакцина буде вироблена в Індії, чи в Південній Кореї, до речі, де теж виробляється AstraZeneca вакцина, чи в інших країнах. Де б вона не вироблялася – рецептура вироблення, принцип підходу до вироблення цієї вакцини розроблений фірмою AstraZeneca і Оксфордським університетом.

Тобто по ліцензії.

Олег Когут: Безумовно. І тому виробляється вона абсолютно однаково і використовується вже в багатьох країнах світу. Наскільки мені відомо, десь порядку 25 країн вже отримують вакцину AstraZeneca, в тому числі та сама Великобританія. І треба сказати, що рівень захворюваності у Великобританії потихеньку знижується.

А відносно того, що ви говорили, чи потрібно вакцинуватися тим, які перехворіли. Мушу провести такий приклад, що ми маємо, на жаль, повторні випадки захворювання.

Другі і треті, так?

Олег Когут: Навіть вже і третій раз людина може захворіти. Це про що говорить? Що, напевно, постінфекційний так званий імунітет, тобто після перенесеного захворювання імунітет, напевно, недостатньо сильний. Ми ще не можемо сказати, скільки після вакцини буде імунітет – бо фактично вакцину почали використовувати з грудня минулого року. Тобто три місяці лише пройшло, і зараз вони в стадії вивчення.

Але якщо взяти по аналогії, допустим, з тим самим грипом (а коронавірусна інфекція – це є те саме респіраторне захворювання), то вакцина від грипу дає імунітет на рік. Ми не знаємо ще, як буде з вакциною проти корона вірусу – надіємося, що, можливо, довше. Але ще раз мушу сказати: вакцинуватися однозначно треба, бо вробляється імунітет. Який би він не виробився – більш потужний, менш потужний, він все одно застереже від важких форм захворювання. А важкі форми захворювання часто призводять і до смертних випадків. І, на жаль, в нас в області ми маємо понад 2200 летальних випадків – це колосальна цифра.

Таміло Іванівно, ви розповідали, що бачили оцю от всю ситуацію – як люди хворіють, як вони переживають оцей ковід: хтось виходить із нього, хтось, на жаль, помирає. І як би ви прокоментували оці застереження головної інфекціоністки Вінниччини щодо саме цієї вакцини.

Таміла Алексанян: Я думаю, це можна казати в тому випадку, коли ти не працюєш з пацієнтами, ти до них не ходиш і не маєш ризику зараження. Або перехворів – тоді також можна таке казати. А так я вважаю, що якщо працювати з цими пацієнтами, кожен день наражатися на небезпеку і нехтувати цією вакциною – я би так не поступала.

Небайдужі до процесу вакцинації і наші депутати, зокрема Львівської міської ради. Так, на останній сесії представник партії «Європейська солідарність» Роман Грицевич з трибуни звернувся до колег – ну і, вочевидь, до своїх виборців. Депутат схвильовано заявив про сумнівність індійської вакцини, зокрема якість. На його думку, CoviShield схвалено поспішно, адже виробник не завершив перехідне дослідження препарату на індійцях. Почуємо ще більш переконливі аргументи цього депутата.

***

Роман Грицевич (депутат Львівської міської ради, «Європейська солідарність»): «Цей продукт містить генетично модифіковані організми – ГМО. Рішення про затвердження в повному обсязі вивченої вакцини, навіть у рамках прискореного процесу, викликає більше запитань, ніж відповідей».

***

Власне я зазначу, що Роман Грицевич у 1970-х роках закінчив Львівський державний медичний інститут за спеціальністю «лікувальна справа», працював дільничним терапевтом 1-ї міської клінічної лікарні імені Князя Лева і є заслуженим лікарем України. Як ви взагалі прокоментуєте цю політичну заяву про ГМО у вакцині, пане Олеже?

Олег Когут: Напевно, треба сказати, що на сьогоднішній день та критична ситуація, яка є із захворюваністю на COVID-19 в світі, вона й побудила до екстрених заходів – у першу чергу щодо розробки вакцини. Чесно говорю, з своєї думки: я не чекав, що вакцина буде розроблена настільки швидко. І це геніально – буду говорити зі сторони тих учених, які так швидко і так різнопланово (тому що вакцин дуже багато і дуже різноманітних, не тільки векторні, як ми говорили, чи генетичні – є й інактивовані, є дуже багато вакцин). Людство дало дуже великий крок у надзвичайній ситуації, такій як от зараз пандемія – вона спонукає, напевно, до розвитку науки.

Але я веду до того, що фактично оцей обмаль часу на розробку вакцини ні одній вакцині на сьогоднішній день не дав можливості пройти досконало абсолютно всі етапи. І тому зараз, крім ефективності вакцини, велике значення має її безпечність. І по безпечності ми бачимо навіть з тих вакцин, вакцинація якими була проведена в Львівській області, в нас проблем немає. І навіть в Україні, коли проведено понад 3000 вакцинацій – наскільки я знаю, було сім незначних реакцій, про які говорив головний державний санітарний лікар України. Отже я вважаю, що проблеми абсолютно в безпечності ніякої немає.

Ну, там прозвучало ще питання відносно ГМО. Чесно кажучи, я дещо подивований, бо я не розумію, де генномодифікований організм може бути в вакцині – це для мене трошки дивно. Може, я багато чого не знаю, але…

Пані Таміло, як реагувати простим людям на заяви депутатів?

Таміла Алексанян: Простим людям, напевно, треба керуватися здоровим глуздом. І людина, яка перехворіла, не може давати рекомендації не щепитися – тому що це, я вважаю, неетично. Добре перехворіти в легкій формі, коли тобі нададуть допомогу найкращі лікарі, створять найкращі умови. А захворіти і не мати можливості пролікуватися, не мати, врешті, коштів навіть на лікування… Тому що в ковідний пакет, на жаль, входять не всі препарати, які потрібні пацієнту: ускладнення виникають з боку серцево-судинної системи, ендокринної системи, інших органів і систем – а препарати для лікування цих ускладнень в ковідний пакет, повторюю, не входять.

А от, до речі, у цій студії був чоловік, який хворів на коронавірус і розповідав, скільки довелося заплатити за це. Тобто йому тоді обійшлося це в близько 40 000 гривень. Чи зараз щось змінилося? Чи якось держава почала виділяти кошти на підтримку ковідних пацієнтів?

Таміла Алексанян: Це залежить, де лікувався пацієнт. Наша лікарня забезпечена основними препаратами. Єдиний препарат, який закуплений міністерством у недостатніх, дуже недостатніх обсягах – противірусний. І його доводиться пацієнтам купувати, тому що його настільки мало, що ми його використовуємо тільки для реанімаційних хворих, і то його вже не залишилося.

Пане Олеже, як ви бачите? От з 1 березня відкрито запис на вакцинацію від COVID-19 вже через інструмент, зокрема й діджиталу – це і додаток «Дія», і Гаряча лінія. Нагадайте мені ще третій?

Олег Когут: І запис у сімейного лікаря.

Як ви бачите, за вашими прогнозами, скільки часу триватиме весь процес вакцинації?

Олег Когут: Це дуже важко сказати. Напевно, згадаємо, з чого ми починали – що люди поки що не всі з довірою ставляться до вакцинації.

Так.

Олег Когут: Я дуже надіюся, що оця можливість записатися і позитив, який дасть вакцинація – він і призведе до того, що люди почнуть свідомо записуватися. І, можливо, цей процес піде швидше.

Але тут є декілька нюансів – як мінімум два. Один нюанс – це можливості медичної мережі вакцинувати. Тобто крім тої вакцинації проти COVID-19, у нас залишається і звичайна, так звана рутинна вакцинація, і надання медичної допомоги хворим. Другий момент – відносно забезпечення вакциною держави. Якщо дійсно вона піде в таких кількостях, як було декларовано… Ну, важко сказати, але я думаю, що, можливо, п’ятий етап завершиться десь в кінці року – на початку наступного року. Бо це дуже великі цифри. У таких обсягах (і не тільки наша, взагалі у світі) такої вакцинації, в таких колосальних обсягах не робилося. Це передбачається вакцинувати 20 мільйонів людей з населення України – це велике навантаження. І щоби систематизувати той процес, і розроблені оті етапи вакцинації.

Пане Олеже, багато людей перед екранами зараз сидять і кажуть: «Ми не довіряємо тому, що закупила держава – ми будемо купувати вакцину самотужки, скільки б вона не коштувала». Є варіанти Pfizer і Moderna. Як на мене, то тут уже включаються інші якісь методи – тобто це вже війна фармацевтичних компаній, хто скільки продасть цих вакцин. За вашими прогнозами, якою може бути ціна цієї вакцини в Україні і коли вона може з’явитися за гроші?

Олег Когут: Напевно, з другого почну… А можливо, навіть з іншого питання. Справа в тому, що яка б вакцина не поступила на наш ринок (чи вона буде за гроші, чи вона буде безкоштовна) – вона мусить пройти однакову реєстрацію в державі. Тобто на сьогоднішній день AstraZeneca зареєстрована.

Ну, Pfizer теж зареєстрували вже.

Олег Когут: І Pfizer, правильно – він теж зареєстрований, просто він ще не поступив, ми чекаємо найближчим часом. Такі самі вакцини будуть і в приватному бізнесі – тільки там буде за гроші, а держава пропонує абсолютно безкоштовно. І незалежно, чи вона отримана через так звану організацію COVAX повністю безкоштовно для держави, чи вона закуплена за державні кошти для людей – вона буде безкоштовною.

Якщо ті самі вакцини попадуть у приватну мережу – безумовно, вони будуть коштувати немалих грошей. Бо сама вакцина коштує десь… доза різної вакцини – від 5 до 20 доларів.

Плюс доставка.

Олег Когут: Плюс доставка. Плюс, грубо кажучи, інтерес компанії, яка поводить. Плюс шприци, плюс все решта… Ну, я думаю, що вакцинація буде десь не менше, напевно, 500 гривень коштувати. Можливо – я не можу сказати, як воно буде виглядати. Але варто задуматися – однаково і та сама вакцина у приватній мережі і в державній безкоштовній мережі. То чому шукати можливості десь витратити свої гроші, яких і так, як правило, не дуже багато?

Пані Таміло, ваша порада нашим глядачам: чи варто чекати свого етапу, якщо людина не входить у перший етап безкоштовної вакцинації? Чи все ж таки потрібно піти і зробити щеплення якою ви хочете вакциною, але за гроші?

Таміла Алексанян: Я думаю, що спішити з щепленнями потрібно. Якщо люди ще не хворіли, їм треба усвідомлювати, що хвороба набагато тяжча, ніж ускладнення від вакцини (якою б вона, на їхню думку, нездалою, поганою не була) – вони завжди будуть легшими, простішими і не такими фатальними, як сама хвороба.

Багато людей і зараз хворіє. На жаль, хворіють дуже молоді люди. Ми ніколи влітку не бачили людей до 30 років з тяжким перебігом без супутніх захворювань. А зараз такі люди є, які поступають у дуже тяжкому стані з цитокіновими штормами – тобто помінявся перебіг хвороби. Я вважаю, що якщо є можливість заплатити і зробити вакцинацію – це треба робити, причому якнайшвидше.

Якнайскоріше. Будемо підсумовувати нашу розмову. Маєте кілька хвилин, аби звернутися до тих, хто є противником вакцинації. Що б ви хотіли сказати цим людям? Кілька слів.

Олег Когут: Ну, напевно, все-таки в першу чергу задуматися над тою статистикою, яка на сьогоднішній день є.

Вона росте.

Олег Когут: Так. І вона ще й виглядає так, що ми ніби входимо в другу хвилю захворювання. І ще один момент, який я завжди говорю – і Таміла Іванівна також про це говорить: нехай вони підуть і подивляться, як виглядають хворі в реанімаційному відділенні. І тоді, напевно, вичитування в тих якихось чутках чи в папірцях незрозуміло кого якихось антивакцинальних тез напевно відпаде.

Пані Таміло, ще ваших кілька слів – що б ви хотіли сказати тим людям, які кардинально проти?

Таміла Алексанян: Я б хотіла сказати, що нікого не агітую щепитися. Але всі мої близькі, всі мої родичі, всі мої друзі, сусіди – всі будуть вакцинуватися. Тому що їм достатньо тих розповідей від мене, від моїх співпрацівників, як перебігає хвороба. І вони знають, які можуть бути наслідки. Тому я нікого не агітую, але мої близькі всі щепляться.

Ну, і так само я не закликаю вас вакцинуватися тим чи іншим препаратом від коронавірусу – просто поставтесь до цього відповідально. У кожного з вас є старші батьки, які передусім у зоні ризику. Заґуґліть, врешті, що таке масова вакцинація з метою досягнення колективного імунітету у світі. Подзвоніть своєму сімейному лікарю, якому ви довіряєте. Тільки не робіть поспішних висновків. Не варто вірити й у байки та фейки, тим більше поширювати їх, почуті десь на базарі, в транспорті чи в супермаркеті – довіряйте лише першоджерелам.

Я дякую моїм гостям, що знайшли час у своєму щільному графіку на цю розмову – координаторові з питань вакцинації від коронавірусу на Львівщині Олегові Когуту і завідувачці 4-го відділення Львівської інфекційної лікарні Тамілі Алексанян.

А це була програма «Стінка на стінку». Пропоную перенести обговорення цієї теми на наші діджитал платформи – Facebook ^(https://www.facebook.com/ZaxidNet), YouTube ^(https://www.youtube.com/user/wwwzaxidnet), сайт ZAXID.NET відкриті для ваших коментарів. Бережіть себе та своїх рідних. Побачимось.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

До теми