Що пропонують проекти, які перемогли у конкурсі «Фокус на культуру». Що пропонують проекти, які перемогли у конкурсі «Фокус на культуру»

%d1%89%d0%be-%d0%bf%d1%80%d0%be%d0%bf%d0%be%d0%bd%d1%83%d1%8e%d1%82%d1%8c-%d0%bf%d1%80%d0%be%d0%b5%d0%ba%d1%82%d0%b8-%d1%8f%d0%ba%d1%96-%d0%bf%d0%b5%d1%80%d0%b5%d0%bc%d0%be%d0%b3%d0%bb%d0%b8-%d1%83-2

У Львові були оголошені переможці конкурсу «Фокус на культуру». Перемогли 9 великих та 11 малих проектів. Загальна сума їх реалізації – 15 млн грн. Нагадаємо, що великий проект може претендувати на фінансування до 2 млн грн, а малий – до 500 тис. грн.

Загалом організатори отримали 140 заявок ^(https://city-adm.lviv.ua/lmrdownloads/2020/06/%D1%83%D1%87%D0%B0%D1%81%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B8-%D0%9E%D1%81%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%BE%D0%B3%D0%BE-%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%BA%D1%83%D1%80%D1%81%D1%83-_%D0%A4%D0%BE%D0%BA%D1%83%D1%81-%D0%BD%D0%B0-%D0%BA%D1%83%D0%BB%D1%8C%D1%82%D1%83%D1%80%D1%83_.pdf), з яких обрали 20 проектів-переможців. Цікаво, що при меншості серед аплікантів міські та державні інституції отримали більшість серед переможців. Деякі навіть змогли перемогти не один раз.

Як і в усі цьогорічні плани, в «Фокус на культуру» внесла корективи пандемія Covid-19, яка вимагає нових шляхів та інструментів.

Тож був також проведений конкурс експрес-ідей. Основна ідея була в тому, що культура не повинна мовчати в час епідемії, а знаходити нову мову і новий шлях до своєї аудиторії.

Деякі переможці цього конкурсу уже оголошені. А тим часом конкурс експрес-проектів триває до 1 липня.

Зазначимо також, що деякі проекти фігурують в обох конкурсах, і в основному, і в конкурсі експрес-ідей.

Нагадаємо, що вконавчий комітет Львівської міськради затвердив комплекс заходів у межах реалізації програми. Зокрема було сформовано й наглядову раду. Її головою став Юрій Єжи Онух, відомий мистецький куратор. Також до ради увійшли Андрій Москаленко, заступник міського голови Львова з питань розвитку, Олеся Островська-Люта (культурологиня, очільниця «Мистецького арсеналу»), Василь Косів (переможець BookForum Best Book Award, доктор мистецтвознавства), Наталія Дзюбенко (завідувачка відділу прикладної музеології Державного природнознавчого музею НАН України), Омелян Ощудляк (журналіст, продюсер, режисер) та Остап Процик (експерт у сфері медіа та комунікацій, засновник Львівського медіафоруму).

Отже, розповідаємо докладно про проекти, що перемогли. А саме: на що можуть сподіватися львів’яни у культурному ландшафті міста.

Великі проекти

Вихід у місто: львівська вулиця і мистецькі практики початку та кінця ХХ століття (Центр міської історії)

У фокусі проекту особисті досвіди, щоденність та періоди змін з перспективи мистецтва, міського та вуличного життя. Проект проговорює хоч і недавні, але вже історичні досвіди та підкреслює важливість суспільних та культурних зв’язків, громадських просторів та пов’язань між різними людьми, середовищами та поколіннями.

«У цьому проекті ми прагнемо поєднати два полюси 20 століття – період (1920-1930-ті) після розпаду Габсбурзької імперії, коли Львів став частиною міжвоєнної Польської республіки, і період (1980-90-тих), який включає розпад Радянської імперії та проголошення незалежної України. В обидвох випадках ми хочемо звернути увагу на практики, коли митці “виходили в місто”, покидали простори майстерень чи робітень, і досліджували драматичну і динамічну реальність», – вважають автори проекту.

Проект має 4 складові (архівну, цифрову, виставкову та видавничу) та поєднує аналогові та цифрові формати.

100 років модернізму у Львові (Бюро спадщини у Львові)

1920 рік (рівно 100 років тому), коли урбаніст Ігнацій Дрекслєр запропонував проект Великого Львова, можна вважати початком львівського модернізму. Цю архітектуру творили представники Львівської архітектурної школи. У Львові є понад 3 тисячі будівель, що збудовані в міжвоєнне двадцятиліття.

Архітектура модернізму у Львові, що є без сумніву частиною європейської спадщини, не є достатньо досліджена, належно оцінена, а, отже, перебуває під загрозою. Часто такі будівлі трактуються власниками та мешканцями як архітектурно нецікаві, тому їх намагаються «покращити».

Провідною ідеєю проекту є запобігти подальшій втраті цінних будівель львівського модернізму, розпочавши процес їх збереження способом привернення уваги міжнародного архітектурного товариства, до львівської архітектури модернізму, включення її в європейський контекст, а також загострення уваги мешканців міста, власників та орендарів нерухомості, ОСББ на важливості збереження архітектури модернізму.

Препродакшн виставки «Подорож героя: Останній тиждень літа» (Музей міста)

Майбутній Музею міста в підземеллях ратуші – нова інституція, це музей без постійної експозиції, динамічний простір змінних міждисциплінарних виставок, що будуть втілювати місію музею, піднімати питання міської ідентичності і показувати взаємовпливи міста та його мешканців. Одночасно із ремонтними роботами у приміщеннях майбутнього музею, команда МуМі активно працює над створенням першої виставки. Це виставка про дитинство, але не у контексті ностальгії, а у розрізі формування міської ідентичності. Виставка піднімає питання, яким чином дитина у віці активного пізнання досліджує місто як середовище свого існування.

Ця виставка уже потрапляла в список переможців, отримавши фінансування у конкурсі експрес-ідей.

Львівська органна резиденція (Львівський органний зал)

Проект передбачає проведення промоційної кампанії для класичної музики та комплексного навчального курсу, спрямованого на підтримку молодого покоління органістів, створення умов та можливостей для їхнього професійного розвитку і популяризації серед молодих музикантів органного мистецтва.

«Сьогодні органне виконавство в Україні є занедбаним та майже не розвивається (за винятком кількох нечисленних активних осередків). В країні небагато досвідчених органістів, та ще менше тих, які тільки починають опановувати органне мистецтво. Попри наявність по всій Україні багатьох унікальних органів, молоді органісти, рідко мають змогу отримати знання та досвід, необхідні компетенції та практики, не кажучи навіть про гру з оркестром.

Львівська органна резиденція дасть молодим органістам можливість відвідати майстеркласи відомих органістів, відвідування лекцій музикознавців та органних майстрів, семінарів з основ культурного менеджменту та просуванню свого власного бренду та навики гри в ансамблі», – вважають автори проекту.

Львівський органний зал отримував підтримку і в конкурсі експрес-ідей.

Музей людей: Дім. Храм. Форум (Дім Франка)

В час пандемії і глобальної соціально-економічної кризи, коли особливо гостро постала проблема «музеї без людей» (йдеться не тільки про знелюднення музеїв під час карантину, а й про брак суспільної уваги до них та маргіналізацію після нього), проект «Музей людей: Дім. Храм. Форум» покликаний накреслити основні шляхи і способи, щоб повернути людей у музей, а музей до людей, вважають автори проекту.

Дім Франка (фото: сайт музею)

З нагоди 80-ліття Львівського національного літературно-меморіального музею Івана Франка та 130-річчя від народження Петра Франка доречно актуалізувати суспільну дискусію про роль меморіальних музеїв у створенні спільних цінностей. Крім того, ювілей — це привід більше для рефлексії над комеморативними публічними практиками, ніж святкування із бенкетом та урочистим ритуальним покладанням квітів.

Заходи: виставка «Петро Франко зблизька: історії мовою речей» – тимчасова експозиція речей, яка репрезентує Петра Франка через сфери його діяльності; пересувна дитяча виставка «Франко, син Франка: життя як пригода»; відеомапінг на вікна «Живі вікна»; відеосюжети «Музей в людях»; 3D-модель музею «Музей на дотик»; Виставка сучасного мистецтва молодих митців: «Franko Laboratorium 2.0: Дім. Храм. Форум»; ювілейний концерт до 80-річчя музею «З горіха зерня»; анімаційний ролик «Петро Франко: життя як пригода»; відеоекскурсії «Музей:live»; книга «Історія музею Івана Франка у Львові»; книга «Петро Франко. Формула долі»; книга «Франко, син Франка: життя як пригода» та інші події.

Сертифікатна освітня програма для практиків культури (Український католицький університет)

Проект передбачає створення постійно діючої освітньої сертифікатної програми для практиків культури, що складатиметься з базового та короткотермінових тематичних курсів і яка ґрунтуватиметься на синергії актуальних знань про культуру та сучасних методів діяльності у цій сфері.

«Розробка сертифікатної освітньої програми з подальшою її апробацією має стати першим етапом у побудові постійної бази для системної та змістовної підготовки, перекваліфікації та професійного зростання конкурентних фахівців-практиків у сфері культури та креативних індустрій», – сподіваються автори.

«Тільки у Львові: Тонько, Щепко і всі-всі-всі» (Львівське радіо)

Проект має на меті розповісти в інтерактивному виставковому форматі невідому історію створення славетної пісні «Тільки у Львові», з особливим фокусом на розповідь про долі її авторів та виконавців. Це будуть біографії учасників гумористичного дуету «Львівського радіо» Тонька і Щепка – зірок міжвоєнного Львова та популярних кіноакторів та інших цікавих людей.

Центральним аспектом проекту є створення виставки з історії львівського радіо, яка також розповідатиме про знамениту львівську кінотрилогію режисера Міхала Вашинського 1936-1939 рр. Виставка розповість, як формувалося львівське радіо між 1930 і 1936 роками та як Тонько й Щепко стали його зірками. Далі виставка розповість про популярні фільми про Львів, відзняті між 1936 і 1939 роками.

Досліджена та підготовлена для виставки історична інформація стане частиною цифрової енциклопедії «Львів інтерактивний» (проект Центру міської історії Центрально-Східної Європи). На електронну мапу Львова будуть нанесені об’єкти, пов’язані із діяльністю міжвоєнного Львівського радіо (і його діячами) та зйомками фільмів про Львів міжвоєнного часу.

На базі проекту в майбутньому буде зроблений посібник для учнів та вчителів львівських шкіл.

В рамках діяльності виставки буде проведено курс лекцій з медіаграмотності, що проводитимуть експерти-лектори.

Культурне ДНК Львова (Соціологічна агенція Fama)

Проект полягає у проведенні репрезентативного до повнолітнього населення Львова соціологічного дослідження, з метою діагностики: по-перше, соціальної культури міста загалом та ціннісних груп серед мешканців міста; по-друге, репертуару та інтенсивності культурних практик серед мешканців міста.

Культурні практики будуть досліджені на декількох рівнях: рівень культурного домену (перформативне мистецтво, візуальне мистецтво, література тощо); деталізація вимірів культурного домену (наприклад, типи музеїв, жанри літератури, типи відеоконтенту тощо).

Це дозволить побудувати деталізовані карти культурних практик мешканців міста та описати соціокультурні профілі дієвців для кожного їх виду.

Art Resistentia (Мистецька майстерня «Драбина»)

Проект Art Resistentia є консолідуючою спільнототворчою ідеєю кількох інституцій культури міста. В її основі – створення умов підтримки творчого буття мистецьких середовищ міста в умовах кризи. Митці, зокрема незалежні, зараз опинились без засобів до існування, і є ймовірність, що вони змінять рід діяльності. З метою підтримки їх у найближчому періоді ЛММГО «Мистецька майстерня “Драбина”» у співпраці з ЛММГО «Мистецька рада “Діалог”» та КУ «Інститут стратегії культури» розробляють систему мистецьких облігацій, які можуть бути запропоновані митцям в рахунок майбутніх мистецьких послуг.

Проект має дві складові: пропозиція практики використання «мистецьких облігацій», яка включає в себе розробку процедури та сам процес надання підтримки митцям; створення нового мистецького проекту/фестивалю для демонстрації результатів роботи митців.

Малі проекти

«Українська Одіссея: Епізод ІІ». Театральна резиденція (Театр Лесі Українки)

Проект «Українська Одіссея» – це цикл резиденцій в 4 містах України (Львів, Київ, Харків, Одеса), метою яких є створення театральних копродукцій (Епізодів) в кожному з міст, які будуть окремими самостійними частинами однієї історії героя у формі подорожі. Концепція проекту базується на текстах «Одіссея» Гомера, «Улісс» Джойса та власних рефлексій перформерів та авторів щодо проблеми ПТСР серед ветеранів.

Разом всі частини складатимуть своєрідний театральний серіал, «серії» якого будуть в різних містах, але зберігатимуть власну цілісність та автономність.

Театр Лесі Українки хоче стати локацією для театральної резиденції «Українська Одіссея. Епізод ІІ» в рамках вищезгаданого проекту.

Лабіринти ЛКСФ (ТОВ «Західноукраїнський архітектурний портал»)

Лабіринти ЛКСФ – це виставково-дослідницький проект покликаний проаналізувати та актуалізувати роботу Львівської кераміко- скульптурної фабрики за напрямками декоративного, монументального мистецтва та станкової скульптури. Перша частина проекту передбачає дослідження як окремих художників та їхнього творчого доробку, так і діяльності інституції в цілому, включаючи її вплив на формування художнього середовища, взаємодію ідеологічних та творчих структур. Друга частина проекту – це виставка, що репрезентує художню кераміку, скло, взірці монументального мистецтва — весь спектр виробництва за понад 50-літню історію діяльності фабрики. Протягом трьох місяців виставка змінюватиметься кілька разів, створюючи ефект виробничого процесу, який постійно оновлює асортимент, працює в режимі реального часу.

Місце проведення – Центр архітектури, дизайну та урбаністики «Порохова Вежа».

Модест Сосенко. Пізнай. Зрозумій. Збережи (Львівська обласна громадська організація «Разом»)

Виставка присвячена двом знаковим постатям першої половини ХХ ст., життя яких тісно пов’язане зі Львовом. 2020 рік – ювілейний для митрополита УГКЦ Андрея Шептицького та художника Модеста Сосенка, яких поєднували спільні погляди на шляхи розвитку та бачення українського мистецтва, зокрема релігійного, як станкового так і монументального.

Модест Сосенко. Автопортрет

Експозицію планується розгорнути в музейній будівлі на пр.Свободи, 20, у п’яти виставкових залах.

Створення професійного довідника кінолокацій Львова – Lviv Location Guide (ТОВ «МКК фільм сервіс»)

Враховуючи великий потенціал кінолокацій Львова та Львівської області, представники ТОВ «МКК фільм сервіс» спільно з «Українська кіно-асоціація» (УКА) розробили проект «Створення професійного довідника кінолокацій Львова – Lviv Location Guide». Це комплексний захід, який передбачає професійний підхід до дослідження та формування каталогу локацій, а також промотування кіноможливостей регіону в Україні та за її межами.

Довідник міститиме детальну інформацію про не менш ніж 20 найбільш цікавих та перспективних з точки зору кіновиробництва знімальних локацій у Львові та області. Інформація буде подаватися англійською мовою.

«Резиденція Довіри» (Український католицький університет)

Ще один переможний проект УКУ має на меті створення на основі освітньо-культурного простору Центру Шептицького особливого культурно-інтелектуального простору «Резиденція Довіри», яка включатиме п’ять тематичних лекторіїв (резиденцій): філософсько-богословська резиденція «Віра у близькому майбутньому»; культурна (мистецька) резиденція «Культура: переоцінка цінностей»; соціо-психологічна резиденція «Публічний та особистий простір»; комунікаційна резиденція «Нові горизонти комунікацій»; наукова міждисциплінарна резиденція «Наука з людським обличчям».

Кожна резиденція триватиме 2 місяці. Ідея проекту полягає у створенні на базі Центру Шептицького особливого культурно-інтелектуального простору.

Franko made in the U.S.S.R (Дім Франка)

Проект покликаний актуалізувати питання переосмислення та аналізу радянського минулого і сконструйованого в цю епоху образу Івана Франка, який глибоко вкоренився в свідомість українців та жителів пострадянського простору. Спроба деконструкції цього образу через проект сприятиме віталізації образу Івана Франка та в широкому суспільному контексті посилюватиме конструктивний підхід у сфері «політики пам’яті» та перегляду радянського минулого. Результатом проекту має стати велика виставка мистецтва соціалістичного реалізму з відповідною супровідною програмою.

Зауважимо, що Дім Франка є справжнім лідером «Фокусу на культуру», адже він переміг в основному конкусі (двічі), а також отримав підтримку міста у конкурсі експрес-ідей (проект «Франко вдома. На(в)чай з класиком!»).

Театральний фестиваль «Кіт Ґаватовича» (Театр «Склад 2’0»)

5-й Театральний фестиваль «Кіт Ґаватовича» цього року відбудуться із темою «Тоталітарні особистості» як реакція на актуальні події у світі. Питання переосмислення травматичного тоталітарного досвіду та використання у цьому театральної терапії. Проект відбудеться у LemStation, а також у районах Підзамче, Кульпарківської та Привокзальної. Події відбуватимуться безпосередньо протягом серпня та сам фестиваль 4 та 5 вересня 2020 року.

Цього року «Кіт Ґаватовича» буде працювати на межі документалістики, перформансу, класичного театру, психології аби стати дієвим терапивтичним методом.

Два проекти «Склад 2’0» отримали підтримку і в конкурсі експрес-ідей.

Інтерактивна онлайн-платформа «Книгоманія» (Форум Видавців)

Проект передбачає створення пізнавально-розважальної платформи з промоції дитячого читання, де школярі зможуть пізнавати світ за допомогою MINT/STEAM-проектів, розроблених на основі літератури, взяти участь у конкурсі «Книгоманія», змагатися з друзями у своїх читацьких успіхах, вести читацький щоденник, грати у літературні онлайн-ігри.

«Серце Оксани», опера-казка (Львівська національна філармонія)

Львівська національна філармонія спільно з партнерами здійснить прем’єру дитячої опери «Цар Ох, або Серце Оксани» першої української професійної композиторки Стефанії Туркевич-Лукіянович.

Постановка дитячої опери Стефанії Туркевич-Лукіянович стане одним із перших кроків до відкриття творчої спадщини маловідомої, незаслужено забутої мисткині, яка народилась, навчалась та працювала у Львові, а згодом виїхала до Великої Британії.

Опера створена за мотивами відомої однойменної народної казки. Казкова опера буде виконуватись в доступній ігровій формі, де поруч із професійними музикантами, братимуть участь діти віком 6-12 років.

Проекти філармонії також фігурували у конкусі експрес-ідей серед переможців.

Барвінський. Повернення в Україну (Театральний центр «Слово і голос»)

Проект «Барвінський. Повернення в Україну» – проект, ціллю якого є повернути ім‘я великого українського композитора та його музику найвищого світового ґатунку в українську культуру. Він передбачає проведення концерту-вистави у Львівській філармонії та запис диску для поширення серед навчальних закладів України.

Колискові для Олекси-2 (ГО «Вірменська – тридцять п’ять»)

Інклюзивний проект спрямований на зміну ставлення суспільства до дітей із розладами аутичного спектру шляхом створення музичного альбому online, який є продовженням проекту «Колискові для Олекси», у якому візьмуть участь діти з аутизмом та учасники дитячого хору, а також профейсійні музиканти.

Унікальність проекту «Колискові для Олекси» полягає в тому, що проект базується на реальній історії та досвіді сім’ї, де народився хлопчик з аутизмом. Вперше в Україні за допомогою музичного мистецтва піднімається тема саме розладів аутичного спектру. Альбом «Колискові для Олекси» – це доповнення вже наявного музичного альбому, який був виданий у 2016 році.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter