Фінансові можливості для громад, щоб протидіяти пандемії Covid-19

%d1%84%d1%96%d0%bd%d0%b0%d0%bd%d1%81%d0%be%d0%b2%d1%96-%d0%bc%d0%be%d0%b6%d0%bb%d0%b8%d0%b2%d0%be%d1%81%d1%82%d1%96-%d0%b4%d0%bb%d1%8f-%d0%b3%d1%80%d0%be%d0%bc%d0%b0%d0%b4-%d1%89%d0%be%d0%b1-%d0%bf-2
^(https://zaxid.net/blogger/galina_litvin_u53301/) Галина Литвин ^(https://zaxid.net/blogger/galina_litvin_u53301/)

виконавча директорка Асоціації «Єврорегіон Карпати – Україна»

Вірус продовжує наступ і тому ми мусимо переформатовувати не лише підходи до діяльності, але і механізми підтримки, оперативно реагуючи на актуальні потреби і запити місцевих громад. При цьому не лише залучаємо доступні зовнішні ресурси, а й працюємо над власними системними рішеннями у сфері регіонального розвитку, зокрема у Карпатах, аби з найменшими наслідками подолати виклики, спричинені Covid-19.

Слід зазначити, що серед регіональних Асоціацій органів місцевого самоврядування Асоціація «Єврорегіон Карпати – Україна» ^(https://www.facebook.com/ekarpaty.ua), що об’єднує громади Львівської, Закарпатської, Івано-Франківської та Чернівецької областей, є чи не єдиною, яка за рахунок коштів обласних, державного бюджетів та бізнес-партнерів регулярно проводить конкурси ^(http://ekarpaty.com/konkursi-i-granti/), зокрема такі, що покликані підтримувати ініціативи місцевих карпатських громад. Цьогоріч і нами було ініційовано введення нового пріоритету ^(http://ekarpaty.com/konkurs-initsiativ-mistsevih-karpatskih-gromad-2020/), який дав би можливість фінансово підтримати ініціативи, пов’язані із подоланням наслідків Covid-19.

До 22 червня збираємо ідеї проєктів вартістю до 250 тисяч гривень, що мають на меті подолання наслідків епідемії в карпатському регіоні шляхом придбання медичного обладнання та засобів індивідуального захисту у комунальних закладах сфери охорони здоров’я, стимулювання економічного зростання, підтримки підприємництва та локальних виробників, підтримки найбільш вразливих верств населення гірських територій та забезпечення економічної стабільності в туристичному секторі.

Безперечно, у відповідь на пандемію Covid-19 та викликані нею потенційні економічні та соціальні наслідки об’єднала зусилля вся світова спільнота. Для України значущою є допомога ЄС та Уряду США, яка дозволить підсилити державну політику, спрямовану на подолання наслідків пандемії. Для прикладу, Європейським Союзом передбачено виділення Україні 190 млн євро на подолання наслідків Covid-19 у таких напрямках: (1) допомога вразливим групам населення; (2) підтримка онлайн освіти; (3) боротьба з дезінформацією; (4) онлайн інструменти підтримки культурного різноманіття та креативності. Уряд США зголосився виділити Україні 15,5 млн доларів для приборкання пандемії, зокрема в частині закупівлі медичного обладнання та матеріалів.

Не залишились осторонь і програми, що фінансуються міжнародними донорами та працюють на території України. Показовою є підтримка лікарень у рамках Програми транскордонного співробітництва Польща – Білорусь – Україна 2014-2020 ^(https://www.pbu2020.eu/ua/news/1540). Програма традиційно фінансує транскордонні проєкти, зокрема у рамках тематичної цілі «Безпека» 12 проєктів за участі 30 організацій-партнерів втілюють заходи, пов’язані із підвищенням якості медичних послуг в українсько-польському то польсько-білоруському прикордонні на загальну суму майже 24 млн євро. Програмою прийнято рішення про виділення додаткових коштів задля підвищення ефективності роботи медичного персоналу у контексті роботи у час пандемії, придбання нового обладнання, проведення тестів. Підтримка не оминула і Львівщину:

  • Львівська обласна дитяча клінічна лікарня ОХМАТДИТ отримає додатково понад 1,8 млн грн для придбання медичного обладнання для відділення інтенсивної терапії та приймального відділення, а також дезинфекторів та засобів індивідуального захисту;
  • Сокальська центральна районна лікарня отримає понад 1,1 млн грн для придбання 5 моніторів пацієнта та 2 пульсоксиметрів;
  • Старосамбірська центральна районна лікарня додатково отримає 1,7 млн грн для придбання апарату ШВЛ, монітора пацієнта, генератора кисню та іншого медичного обладнання.

Аналогічно діють і уряди сусідніх з Україною держав. Для прикладу, Міністерство закордонних справ Республіки Польща та Фонд міжнародної солідарності прийняли рішення про спрямування частини коштів програми «Польська допомога» на боротьбу з насідками пандемії в Україні. У Львівській області допомогу отримають чотири лікарні:

  • три медичні аспіратори на потреби КНП ЛОР «Львівський регіональний фтизіопульмонологічний клінічний лікувально-діагностичний центр», загальною вартістю близько 130 тис. гривень;
  • 2000 захисних костюмів та понад 2200 респіраторів FFP-2 на загальну суму близько 500 тис. грн для медиків КНП Львівської обласної ради «Львівський обласний госпіталь ветеранів війн та репресованих ім. Ю. Липи»;
  • Рудківська лікарня отримає 300 багаторазових захисних костюмів, 500 респіраторів FFP-3, 5 безконтактних термометрів, 3 пульсоксиметри, а також мультипараметровий монітор пацієнта швейцарського виробництва (загальна вартість придбаних товарів – близько 200 тис. грн);
  • до Сокальської лікарні буде доставлено 200 респіраторів FFP-3, по 200 пар захисних рукавичок і бахілів, 10 пульсоксиметрів, мультипараметровий монітор пацієнта та 4 функціональних ліжка (загальною вартістю понад 160 тис. грн).

В середу, 27 травня, нарешті і Уряд України презентував Державну програму стимулювання економіки для подолання негативних наслідків, спричинених Covid-19, але поки що без публікації повного тексту. З нетерпінням, системно роблячи власні кроки в підтримці ініціатив, спрямованих на подолання наслідків епідемії, чекаємо на оприлюднення програми та її реалізацію, зокрема на території карпатських областей.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter