Фокус на культуру: перші результати. Які ідеї уже були втілені для львів’ян. Які проекти уже втілені для львів’ян

%d1%84%d0%be%d0%ba%d1%83%d1%81-%d0%bd%d0%b0-%d0%ba%d1%83%d0%bb%d1%8c%d1%82%d1%83%d1%80%d1%83-%d0%bf%d0%b5%d1%80%d1%88%d1%96-%d1%80%d0%b5%d0%b7%d1%83%d0%bb%d1%8c%d1%82%d0%b0%d1%82%d0%b8-%d1%8f%d0%ba-2

На щастя у Львові 2020 рік стане не лише роком пандемії, але і роком з фокусом на культуру. Адже саме у 2020 працює програма «Львів 2020: Фокус на культуру» ^(https://zaxid.net/lvivska_miskrada_zatverdila_kompleks_zahodiv_u_mezhah_programi_lviv_2020_fokus_na_kulturu_n1497402), яка має на меті насамперед закласти передумови для того, аби культурні практики стали частиною повсякдення львів’ян таі основою ідентичності міста.

Нагадаємо, що вконавчий комітет Львівської міськради затвердив комплекс заходів у межах реалізації програми. Зокрема було сформовано й наглядову раду. Її головою став Юрій Єжи Онух, відомий мистецький куратор. Також до ради увійшли Андрій Москаленко, заступник міського голови Львова з питань розвитку, Олеся Островська-Люта (культурологиня, очільниця «Мистецького арсеналу»), Василь Косів (переможець BookForum Best Book Award, доктор мистецтвознавства), Наталія Дзюбенко (завідувачка відділу прикладної музеології Державного природнознавчого музею НАН України), Омелян Ощудляк (журналіст, продюсер, режисер) та Остап Процик (експерт у сфері медіа та комунікацій, засновник Львівського медіафоруму).

Правління збирається раз на тиждень у ZOOM, що об’єднав Львів, Київ та Торонто

Важливою частиною програми став конкурс проектів «Фокус на культуру».

«Мають бути відкриті механізми, які б виявляли цікаві ідеї. Я часто бачу, що люди мають їх, але не знають, що з ними робити. Я б хотів, щоб ці теоретичні ідеї переходили у практику», – сказав в інтерв’ю ZAXID.NET Юрій Єжи Онух.

Тож конкурс було оголошено у березні, а вже 1 червня буде відомо імена переможців.

Зауважимо, що загалом було надано 140 проектів, які пропонують ідеї з усіх сфер культури: театр, музика, видавнича справа, кіноіндустрія, музейна справа та інші. Також є багато міжгалузевих проектів. Більшість містить освітню складову.

Як і в усі цьогорічні плани, в «Фокус на культуру» внесла корективи пандемія Covid-19, яка вимагає нових шляхів та інструментів.

Тож був також проведений конкурс експрес-ідей, що мали би наголосити на локальності та місцевій спадщині, зрозуміти потреби конкретного львів’янина, зробити культуру доступною. Основна ідея була в тому, що культура не повинна мовчати в час епідемії, а знаходити нову мову і новий шлях до своєї аудиторії.

Переможці цього конкурсу уже оголошені та деякими з цих ідей уже змогли скористатися львів’яни. А тим часом конкурс експрес-проектів триває до 1 липня.

Переможці конкурсу експрес-ідей

Було отримано більше 70 заявок, з них підтримали – 16. Загальна сума коштів, котру конкурс експрес-проектів надав переможцям становить 622,6 тис. грн.

Більшість ідей стосувались проектів у онлайн, але є кілька офлайн-проектів, які виглядають інноваційними на тлі теперішньої ситуації.

Театр

Минулої неділі, 17 травня, у львівських дворах, в різних районах міста відбулись вистави проекту «Театр іде до тебе» (на головному фото) від Інституту стратегії культури та Лялькового театру. Дитяча вистава «Наш веселий Колобок» у дворах, яка відбулась з дотриманням усіх карантинних вимог, отримала велику підтримку серед львів’ян.

У різних районах міста відбулись вистави «Наш веселий Колобок»

Ще одним проектом Львівського театру ляльок стане серія відеозаписів вистав, які протягом травня щосуботи транслюються онлайн з різних планів та з якісним звуком. До циклу увійшли вистави «Золоторогий олень», «Знайдена Лялька», «Таємниця лісовичка», «Шапочка.Червона». Після виходу в мережу в театра залишитися якісний відеоматеріал, який стане візитівкою Театру Ляльок.

Казки англійського письменника Дональда Біссета презентує Перший український театр для дітей та юнацтва. Короткі, веселі, дотепні та повчальні казки відомого англійського письменника Дональда Біссета перекладені на голос артистами Першого театру, та якісно озвучені у професійній студії звукозапису, допоможуть дітям та їх батькам справитися зі стресом та підтримають у час карантину. А також для дітей незрячих або з порушеннями зору ці аудіоказки стануть приємним подарунком. Контент розрахований на дітей від трьох до восьми років.

Три різножанрові радіовистави від ГО «Українська спілка інвалідів – УСІ» у проекті «Театр перед мікрофоном». Трьома командами, одна з яких є інклюзивною, записані три радіовистави: Антуан де Сент Екзюпері «Маленький принц» (Ярослав Нудик, незряча дитина Оля Бучина, 11 років), Жерар Сілбейрас «Де вітер шумить у тополях» (Ярослав Нудик, Роман Федоришин, Ігор Гаврилів), Тоніно Гуерра «Четвертий стілець» (Ярослав Нудик, Марта Гороховянко). Окрім того, планується виготовити аудіокниги для дітей, залучивши до озвучування відомих львів’ян. Готовий контент розміщуватиметься для загального доступу на сайті ^(https://usi.org.ua/) та в Youtube.

Аудіо-виставу «Сліпота» за Жозе Сарамаго презентує театр «Склад 2’0». Роман про світ у часі змін, про те, як люди реагують на нову пандемію у суспільстві за напрочуд актуальним зараз текстом нобелівського лауреата Жозержа Сараомаго. Апокаліптичний світ у часі змін розкриває нам найглобальніші проблеми та розповідає про нас у деталях. Вистава стане зразком мистецтва, що реагує на стан суспільства в умовах пандемії. Глядачами можуть стати також люди із вадами зору. Нагадаємо, що за цим романом свого часу вийшов фільм Фернанду Мейрелліша, який брав участь у Каннському кінофестивалі.

Лекції про сучасний театр від театрального фестивалю «Кіт Ґаватовича» LowTalk (Лоток) розроблена командою фестивалю. Буде створено близько 8 лекцій, одна лекція матиме в собі три відео по 15 хвилин кожне. До кожної лекції буде створено спеціальний колаж-анімацію. Лекторами є відомі медійні особистості, які з власного досвіду можуть розповісти про сучасний театр та його історію. Темою стануть незвичні факти з історії театру, шокуючі тонкощі сучасного театру, як дивитись театр офлайн та онлайн, як створюються вистави та театральний фестиваль тощо.

Музеї та екскурсії

Меморіальний музей «Територія Терору» ^(http://www.territoryterror.org.ua/uk/witnesses/) працює над усноісторичним проектом #непочутті – серією відеороликів про п’ятьох людей та їхні пережиття екстремального насильства у середині ХХ століття. Спогади поєднуватимуться з оцифрованими світлинами з приватних архівів та створеними на їхній основі графічними анімаціями. Впродовж 2019-2020 років команда музею задокументувала спогади 86 оповідачів та оповідачок, найстаршій з яких на час запису інтерв’ю було 102 роки, наймолодшим – 75. Всього в музейній колекції зберігається понад 300 відеозаписів усноісторичних свідчень очевидців травматичних подій середини ХХ століття.

#непочутті – серією відеороликів про п’ятьох людей та їхні пережиття екстремального насильства у середині ХХ століття.

Відеоблог від Музею Франка розповідає слухачам про письменника, його родину та музей Івана Франка. Назва проекту «Франко вдома. На(в)чай з класиком!». Це освітній відеоблог, у якому фахівці у галузі франкознавства та музейної справи розповідатимуть цікаві історії про письменника, його родину та музей Івана Франка. Під час проекту здійснено відеозапис циклу авторських розповідей і розмов про Івана Франка в науково-популярному форматі, тривалістю від 7 до 15 хв. (не менше 20 відеороликів). Щотижня відеозаписи публікуються на відкритих інтернет-ресурсах (Facebook, Youtube, сайт ЛНЛМ музею ^(http://dimfranka.lviv.ua) Івана Франка.

Міський палац культури імені Гната Хоткевича привідкриє закулісся виставкової, галерейної та мистецької діяльності з досвіду діяльності українських профільних організацій. Проект «Як створити галерею?» базується на досвіді проекту «ХотАртХол». Це перша молодіжна галерея у Львові покликана експонувати мистецькі дебюти авторів візуального, аудіального та мультимедійного мистецтва. В межах проєкту буде проведено 5 онлайн дискусій, які покликані розкрити тему особливостей створення галереї, її діяльності, внутрішньої та зовнішньої взаємодії, специфіки функціонування в межах великих інституцій. Крім того йтиметься про менеджмент мистецтва, арт-ринок, промоцію в культурі та мистецтві.

Прогулянка карантинним Львовом за допомогою панорамного туру 360 від SKEIRON відбудеться у проекті «Тиша у Львові» ^(http://skeiron.com.ua/lviv.html?fbclid=IwAR3owuA_tp1iOqpdJFg5qHvRB_0lh-BcypPDbYCkcuGr-5Ze6LN3DLbTW8E). Результатом проекту стане задокументований порожній Львів в аеро форматі 360° туру. Також це буде платформа для майбутніх продуктів з музеями, театрами, галереями та інші туристично привабливі місця. У проекті має бути представлено як столиця українського туризму виглядає без туристів.

Прогулянка карантинним Львовом за допомогою панорамного туру 360

Музей Міста готується до першої виставки. Команда Музею Міста ^(https://citymuseum.lviv.ua/researches/#) нещодавно оголосила про збір об’єктів для виставки, пов’язаних із темою дитинства в місті. Виставка «Подорож героя. Останній тиждень літа», якою відкриється новий музей у підземеллях львівської ратуші, має розповісти про те, як дитина у віці активного пізнання самостійно досліджує місто як середовище свого існування. У ній мають знайти місце історії про безпечний простір двору та місця притягання поза ним, подорож до яких стає справжньою пригодою, подоланням обмежень та власних страхів. Кожна історія завершується поверненням додому з новим досвідом та здобутими трофеями, а головне — новим розумінням себе та свого міста. Поки триває карантин, музей готує відео, де покаже, які саме об’єкти збирає музей на першу виставку і як мешканці можуть поділитися з музеєм своєю історією.

Документантальний фільм Яреми Малащука, в основі якого –відеодокументація Львова під час карантину у квітні 2020 від Центру-міської історії. «Тіло міста і тіло в місті: документація стосунків під час пандемії COVID-19». Це документація стосунків під час пандемії, яка має на меті зафіксувати рідкісний та небуденний досвід, пов’язаний із тілесністю, який тонко проявляється у публічному просторі. У рамках проекту буде створено відеодокументацію Львова під час карантину у квітні 2020 та зокрема у період великодніх свят.

«Тіло міста і тіло в місті: документація стосунків під час пандемії COVID-19»

Музика

Подкаст «Українське наживо» про українську класичну музику у світовому культурному контексті від керівників Львівського органного залу Івана Остаповича та Тараса Демка розповість про українську музику ^(https://soundcloud.com/radioskovoroda/ukrainian-live-e1-ne-vichno-znedoleni?fbclid=IwAR2zxu_Ciw-xHzGb4nOen6wge0vcy9GqudKMNM-4gzTtmUdCYsbxwN7eCrE). Це проект Львівського органного залу разом із Радіо Сковорода та Галицьким Музичним Товариством. Цікаві розповіді про унікальні факти української музичної культури у форматі діалогу. Цикл з восьми програм, які об’єднані оптимістичним ствердженням та головною думкою, що українська музична культура жива, перспективна і конкурентна.

Аудіотрансляції концертів від Львівської філармонії на вулиці Чайковського – це спеціальний, адаптований до нової реальності проект Львівської національної філармонії у співпраці з Львівською організацією Національної спілки композиторів України. Оскільки ЛОНСКУ знаходиться в приміщенні філармонії і вікна з кабінету організації виходять на фасадний бік філармонії, що на вулиці Чайковського, з квітня розпочались регулярні аудіотрансляції з вікон ЛОНСКУ архівних записів з концертів, які відбувалися в різний час у філармонії. Такі аудіотрансляції проводяться щотижня по вечорах від четверга до неділі, адже це саме той час і ті дні, коли у філармонії до карантину завжди були концерти. Одночасно філармонія викладає на своєму YouTube-каналі архівні відео, які було зроблено в попередні роки з цих же ж концертів, або ж створює власний відеоряд для завантаження аудіозаписів на свій YouTube-канал. Також запрошуються музикантів з камерними концертами.

З квітня розпочались регулярні аудіотрансляції з вікон ЛОНСКУ

Інтенсивний онлайн-курс менеджменту та маркетингу дял музикантів від БО «Мистецько-терапевтичний центр «Непротоптана стежина”» призначений для молодих музикантів зі Львова. Курс має на меті розширити знання про можливості просування та ефективного управління музичними проектами/колективами. Викладачами курсу є 3 лекторки, які представляють різні музичні і менеджерські середовища. Іра Лобанок, музикантка, саундпродюсерка, засновниця секретних концертів Sofar Sounds Lviv; Анастасія Войтюк ^(https://zaxid.net/lyubov_do_banduri_minaye_koli_prihodit_chas_kupuvati_kvitki_na_kontsert_n1500928), бандуристка, яка поєднує музичну та менеджерську діяльність, лідерка гурту Troye Zillia, засновницею фестивалю сучасної бандури Lviv Bandur Fest; Ольга Ковалевська, промоутерка та організаторка подій.

Література

Література на даху – проект Центру Довженка, який пропонує проведення серії культурно-освітніх заходів, що відбуватимуться на даху з суворим дотримання кількісних та епідеміологічних обмежень. Вони включатимуть: кавування/чаювання при заході сонця (безконтактне самообслуговування), літературні читання уривків літературних творів та лекторій з митцями та культурними діячами міста Львова, дискусії учасників зі збереженням безпечної відстані, онлайн-трансляція подій, В рамках проекту також буде створено дистанційний арт-нетворкінг (малювання однієї картини різними учасниками заходів покроково).

Фото з Facebook-сторінки «Фокус на культуру»

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter