У трьох львівських музеях одночасно відкрилась виставка Влади Ралко

%d1%83-%d1%82%d1%80%d1%8c%d0%be%d1%85-%d0%bb%d1%8c%d0%b2%d1%96%d0%b2%d1%81%d1%8c%d0%ba%d0%b8%d1%85-%d0%bc%d1%83%d0%b7%d0%b5%d1%8f%d1%85-%d0%be%d0%b4%d0%bd%d0%be%d1%87%d0%b0%d1%81%d0%bd%d0%be-%d0%b2-2

У Львівській галереї мистецтв 28 липня відкрилась виставка знаної української художниці Влади Ралко. Цікаво, що експозиція розгорнута відразу на трьох локаціях – у палаці Лозинського, палаці Потоцьких та у музеї Івана Георга Пінзеля. І якщо у палаці Лозинського роботи Ралко розмістились у порожніх виставкових залах, то в інших музеях вони вплетені в діючі експозіції та перебувають із ними у діалозі.

Виставка «Між своїм і тим самим» зібрала роботи художниці з 2002-го по 2020 рік. І чим би ці роботи не були інспіровані – війною чи бабусиною кулінарною книгою – усі вони говорять про війну у свідомості та за свідомість, про перехід живого у неживе, про вплив форми на зміст.

Мегаактивні твори Ралко, незалежно від того, що вона досліджує, є радикальною препарацією власних почуттів та відчуттів глядача, пошук та демонстрація зв’язків між внутрішнім та зовнішнім, між соціальним та приватним.

У палаці Лозинського розмістилась найбільша частина експозиції. Художниця працює з впізнаваними елементами: весільний кортеж, сходи радянської брами, уніфіковані інтер’єри тощо. Проте, залишаючи їх пізнаваними, вона доводить їх до символу, в той же момент руйнуючи форму на користь емоцій.

«На тлі останніх подій з наругою над тілами українських захисників на фронті особливо актуальними є твори художниці із циклу 2015 року “Анатомія”: про подібність і сплутаність безсоромно понівеченого «медичного» тіла для вивчення та чутливого людського, що розгублено дивується своїй вразливості», – вважають організатори виставки.

Багато робіт, за словами художниці, інспіровані картинками з кулінарної книги сталінської доби. «Анатомія» тварини та людини по суті препарує та розділяє на частини не так плоть, як цілий світ.

У палаці Потоцьких Влада Ралко запрошує глядачів на власну кухню: тут вона презентує фотографії, які стали з одного боку підготовчим матеріалом для великої серії робіт, з другого боку вони самі, увійшовши в експозицію класичного мистецтва, стали арт-об’єктами, які намагаються влаштуватись там.

У музеї Пінзеля триває уже традиційний для цього місця діалог між великим скульптором бароко та сучасними художниками. Влада Ралко вступає в цей діалог безпосередньо: вона влаштовує для глядачів своєрідний квест, розміщаючі невеличкі пейзажі між монументальними та експресивними скульптурами. Діалог виходить плідним.

«Концепція проекту по-своєму оголює факт «тимчасової згоди», а радше злочинної змови із встановлення нової політичної географії, котра в свою чергу чинить невблаганний постійний тиск, наче насильство, що має набути рис такої повсюдності, щоб розчинитися в загальному правилі життя», – йдеться у текстах, що супроводжують виставку.

Виставка триватиме до 31 серпня. Для тих, хто хоче глибше зануритись у світ образів Влади Ралко художниця проведе авторську екскурсію. Вона розпочнеться 29 липня о 12:00 год. в палаці Лозинського.

Фото Катерина Сліпченко

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter