У Львові розпочали реставрацію антикварних вітражів, яку не могли зробити через позицію суду

%d1%83-%d0%bb%d1%8c%d0%b2%d0%be%d0%b2%d1%96-%d1%80%d0%be%d0%b7%d0%bf%d0%be%d1%87%d0%b0%d0%bb%d0%b8-%d1%80%d0%b5%d1%81%d1%82%d0%b0%d0%b2%d1%80%d0%b0%d1%86%d1%96%d1%8e-%d0%b0%d0%bd%d1%82%d0%b8%d0%ba-2

19:00 21 липня 2020 р.

У будинку на пл. Соборна, 7, де сьогодні знаходиться Львівський апеляційний суд, розпочалися роботи з реставрації 4 унікальних вітражів, виготовлених у майстерні Станіслава-Габріеля Желенського, у 1914 році.

Фінансує роботи інститут Polonikа, на замовлення управління охорони історичного середовища ЛМР в рамках проекту «Спільна спадщина».

Про це інформує ^(https://city-adm.lviv.ua/news/culture/architecture-and-historic-heritage/280403-u-budynku-na-pl-soborna-7-rozpochalasia-restavratsiia-4-unikalnykh-vitrazhiv) пресслужба ЛМР, пише DailyLviv ^(https://dailylviv.com/).

«Будинок на пл. Соборна, 7 збудований у 1913−1914 роках за проектом архітектора Міхала Лужецького, і саме тоді ж були зроблені вітражі.

Здавалося б, для чого було робити вітражі на сходових клітках, адже з вулиці їх не видно? Відзначу, що ця будівля будувалася як готель, і щоб закрити непривабливий вигляд у двір, у таких будинках ставили вітражі. Для вітражів розробляли проект і замовляли їх виготовлення у фахових фірм.

Ці вітражі унікальні, бо більше ніде таких немає. Вони зроблені за індивідуальним проектом. Ми давно «підкрадалися» до реставрації цих вітражів, ще коли діяв проект GIZ, фінансований німецьким урядом. Але умовою проекту GIZ було дофінансування робіт з боку власника чи користувача. Апеляційний суд не дуже йшов на контакт, тому тоді ми не змогли їх відреставрувати. Зараз у нас друга, вдала спроба. Фінансує роботи інститут Polonikа на прохання нашого управління охорони історичного середовища», — розповідає Лілія Онищенко, начальниця управління.

За її словами, з інститутом Polonika місто співпрацю в рамках проекту «Спільна спадщина» — це реалізація проектів, які є спільною спадщиною для всіх національностей, які жиди на території Львова. Проект фінансуються з міського бюджету і за кошти інституту. Виконують роботи фахівці з Польщі та України.

«Цього року, через епідемію коронавірусу фахівці з Польщі не могли приїхати, тому інститут запропонував, щоб ми вибрали об’єкт, зробити який у нас є достатньо фахівців, а вони профінансують. Тому ми запропонували вітражі у будинку на пл. Соборна, 7. Будинок добре зберігся і має багато цінних елементів. Маю надію, що після реставрації вітражів буде кращий доступ до приміщень, і люди зможуть їх побачити. Адже такі гарні твори мистецтва люди мають бачити», — наголосила Лілія Онищенко.

Виконує реставрацію Марія Шумська-Барвінок. За її словами, роботи повністю мають бути завершені у першій половині грудня.
Завантажити фото

«Вітражі старі, з 1914 року, з дуже поважним авторством. Вони походять з майстерні Станіслава-Габріеля Желенського. Це краківська майстерня з дуже фаховим виробництвом вітражів. Тому вітражі якісні, цінні і індивідуальні.

На сьогодні стан вітражів тяжкий. Їм більше ніж 100 років. І хоча вони вистояли стільки часу, та за цей таки час вони «поплили» — це коли від вертикальної площини іде вигин у ту чи іншу сторону. Тут вигинів дуже багато, є навіть відхилення на 6 см.

Зараз ми акуратно знімаємо вітражі і доправляємо їх у майстерню. Там будемо чисти, ремонтувати, підклеювати і укріплювати. Максимально автентичного, що можливо, залишимо. Адже основний принцип реставрації — зробити настільки мало наскільки можливо, але настільки багато, наскільки це потрібно. Тобто чогось зайвого ми робити не будемо. Замінимо лише неавтентичне скло, яке було вставлене пізніше, щоб не була дірка.

Закінчення проекту заплановане у першій половині грудня. Однак зовнішнє охоронне засклення зробимо до вересня», — розповіла Марія Шумська-Барвінок.