У Львові знову з’явилися черга на проведення ПЛР-тестів. У Львові знову з’явилася черга на проведення ПЛР-тестів

%d1%83-%d0%bb%d1%8c%d0%b2%d0%be%d0%b2%d1%96-%d0%b7%d0%bd%d0%be%d0%b2%d1%83-%d0%b7%d1%8f%d0%b2%d0%b8%d0%bb%d0%b8%d1%81%d1%8f-%d1%87%d0%b5%d1%80%d0%b3%d0%b0-%d0%bd%d0%b0-%d0%bf%d1%80%d0%be%d0%b2%d0%b5-2

У державних лабораторіях Львова проводять 500-600 ПЛР-тестів на добу, але щодня надходить до 1000 нових проб

Затримка з результатами досліджень на коронавірус провокує немало проблем: людину не завжди вчасно можуть госпіталізувати і виписати з лікарні, взяти на планову операцію, вчасно виявити хворих контактних осіб тощо. Не кажучи вже про стан хворого, який тривалий час перебуває у невіданні: у нього коронавірус чи інше захворювання.

Львівському обласному лабораторному центру МОЗ України лише недавно вдалося ліквідувати кількатисячну чергу з проб на дослідження (допомогли лабораторії інших міст), а вже накопичується нова. Зараз у холодильнику Центру чекає на дослідження 1200 проб, а лабораторії за добу можуть зробити лише 500, інколи 600 тестів. І щодня надходить до 1000 нових проб біоматеріалів на дослідження.

Скільки днів зараз треба чекати на результат ПЛР-дослідження? Біоматеріал яких хворих у лабораторії досліджують у першу чергу? Що треба зробити, аби збільшити кількість ПЛР-досліджень за добу збільшилася і хворі швидко отримували результат?

Ці та інші запитання ZAXID.NET адресував заступнику директора Львівського обласного лабораторного центру МОЗ України Олегу Когуту.

Львівяни, які здали біоматеріал на ПЛР-дослідження, скаржаться, що результат доводиться чекати дуже довго. Чому? Адже кількатисячну чергу проб, яка була раніше, вдалося ліквідувати…

Ситуація знову починає ускладнюватися, бо до нас щодня надходить велика кількість проб. Станом на ранок 2 липня чекає на дослідження 1200 проб. Це ще не критично, але це багато. Минулого тижня ми щодня отримували понад 1000 проб. Вдалося дослідити всі, бо попереду було три дні вихідних і у ці дні проб надходило менше. Цього тижня отримуємо в середньому 720 проб щодня. Якщо буде надходити більша кількість проб, то, мабуть, доведеться просити Центр громадського здоров’я допомогти нам з дослідженнями хоча б 500 проб. Але ще чекаємо, якщо надходитиме менше, то спробуємо справитися самі.

Не завжди з боку керівників лікувальних закладів є розуміння щодо відбору і доставки проб. З нашої ініціативи був виданий спільний наказ департаменту охорони здоров’я ЛОДА і нашого Центру, яким чітко визначено підходи до відбору проб, бо питання відбору і доставки проб зараз вкрай серйозне.

Що маєте на увазі: на ПЛР-дослідження скеровують людей, яким таке тестування не потрібне?

На ПЛР-дослідження доволі часто скеровують людей, які можуть проходити ІФА-тестування: це і працівники поліції, і контактні особи, у тому числі і медпрацівники. І коли ІФА-тестування покаже позитивний результат, тоді вже людині роблять ПЛР. Це суттєво знизило б навантаження на наші лабораторії. І такі наші вимоги зовсім не суперечать наказам МОЗ. Зокрема, наказ МОЗ №1411 передбачає саме таку етапність проведення досліджень.

Перевантаження лабораторій призводить до ще однієї проблеми. Оскільки проб багато, ми досліджуємо їх по черзі і через те вже почалася затримка з видачею результатів. Ми їх видаємо вже десь на п’ятий день. Сьогодні у нас була нарада, на якій вирішили у першу чергу досліджувати проби, які надійшли з опорних лікарень, що лікують хворих з коронавірусом. Хворих треба виписувати, а без результатів ПЛР це зробити неможливо. І затримка з результатами досліджень призводить до затримки людей в стаціонарах.

А скільки досліджень за добу можуть зробити у лабораторіях, які працюють під керівництвом вашого Центру? Таких лабораторій, здається, шість?

Ситуація з лабораторіями критична. Лабораторія Центру легеневого здоров’я обслуговує лише пацієнтів Центру і медпрацівників. Лабораторія Держпродспоживслужби взагалі перестала зараз від нас брати проби, а робили тільки 24 дослідження і то не кожний день, бо у них зараз звіти і вони не мають змоги нам допомагати. Лабораторія військового госпіталю вже, мабуть, три тижні не бере від нас проб.

Залишилася лише лабораторія медуніверситету. Вона взяла на себе інфекційну лікарню, але там роблять тільки 48 проб.

Загалом допомога інших лабораторій у проведенні ПЛР-досліджень зведена до 10%.

Виходить, що все навантаження з проведення досліджень падає на дві лабораторії Центру?

Так. Наші лабораторії тепер менше 500 проб за добу вже не роблять. Були дні, коли ми робили і 600, але це вже дуже велике навантаження на людей, які вже чотири місяці працюють без вихідних і вони у прямому розумінні слова вже просто падають з ніг.

Останні дні приватні лабораторії проводять багато досліджень, до 900 за день. Вони допомагають розвантажити лабораторії Центру?

Ні, приватні лабораторії нам не допомагають, вони проводять дослідження своїм клієнтам. Але ми їх включили у нашу базу даних, і коли у них є позитивні результати, то вони екстрені повідомлення надсилають нам і ми проводимо епідрозслідування. Зібравши дані з усіх лабораторій, ми маємо точнішу картину захворюваності на коронавірус у нашій області.

Що, на вашу думку, слід зробити, аби суттєво збільшити кількість ПЛР-досліджень, щоб не чекати допомоги від лабораторій інших міст?

Є одна ідея і якби її вдалося реалізувати, ми б проблему черг, тривалого очікування результатів досліджень відразу зняли.

Зараз нам надає велику допомогу ВООЗ. Вона відправляє до нас як гуманітарну допомогу дуже хороше обладнання. Ми вже отримали автоматичну станцію виділення і коли ми її запустимо, то зможемо робити орієнтовно на 100 досліджень більше. Ми отримали від ВООЗ ще один ампліфікатор. І найближчим часом має надійти ще багато іншого обладнання. Наразі все це обладнання стоїть в лабораторії особливо небезпечних інфекцій і там вже нема для нього місця.

На території Центру є приміщення, приблизно 200 м2, в якому можна було б обладнати ще одну потужну лабораторію і поставити там обладнання, яке нам дає ВООЗ. Тоді б ми могли робити 1000 і більше ПЛР-досліджень за добу. Ми подали на затвердження МОЗ зміни до штатного розпису, де додатково ввели ще три ставки лікаря і п’ять ставок лаборантів. Тобто буде кому у цій лабораторії працювати.

А що заважає відкрити ще одну лабораторію?

У приміщенні, де можна було б відкрити лабораторію, потрібно зробити поточний ремонт і встановити вентиляцію. Ми звернулися до Києва, але грошей на ремонт нам, найвірогідніше, не дадуть. У Тернополі, ви, мабуть, знаєте, практично за гроші спонсорів побудувати сучасну вірусологічну лабораторію. Може і у нас знайдуться люди, які захочуть нам допомогти.

Багато коштів потрібно на ремонт приміщення під нову лабораторію?

Важко сказати, ми наразі підрахунків не проводили. Але відкриття ще однієї лабораторії з обладнанням, яке дає нам ВООЗ, дозволило б подвоїти обсяги досліджень. І ми б могли обслуговувати не лише мешканців Львівщини, а й допомагати з дослідженнями іншим областям.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter