Ситуація у Страдчі може стати катастрофою. Блог народного депутата України Павла Бакунця

%d1%81%d0%b8%d1%82%d1%83%d0%b0%d1%86%d1%96%d1%8f-%d1%83-%d1%81%d1%82%d1%80%d0%b0%d0%b4%d1%87%d1%96-%d0%bc%d0%be%d0%b6%d0%b5-%d1%81%d1%82%d0%b0%d1%82%d0%b8-%d0%ba%d0%b0%d1%82%d0%b0%d1%81%d1%82%d1%80-2

Страдч – мальовниче село в Яворівському районі Львівської області, відоме поза межами України, до святинь якого з’їжджаються віряни з усієї країни та сусідніх держав.

Відомий Страдч ще із часів Київської Русі та Галицько-Волинського князівства, відколи під селом був облаштований великий підземний монастир. Це – одна із найдавніших українських християнських святинь. Тоді в невеличкій печері, видовбаній у піщаному пагорбі, розпочали свій чернечий шлях двоє ченців, які примандрували з Києва. На вершині гори було укріплене городище. На сьогодні тут розташований відпустовий Марійський паломницький центр, святиня УГКЦ, яка за значущістю дорівнює Зарваниці та Уневу, і, яку щорічно відвідують десятки тисяч віруючих.

Проте, у травні 2020 року засобами масової інформації поширилися згодом підтверджені чутки про близькі перспективи руйнування Страдецької гори, а парафія Успення Пресвятої Богородиці УГКЦ заявила про початок підприємством «Керамбуд» будівництва у цій місцині об’їзної дороги для обслуговування кар’єру Великопільського родовища пісків.

Як з’ясувалося, ТзОВ «Керамбуд» розробляв кар’єр Великопільське родовище пісків ще з 2007 року. На жаль, тоді питання доїзду до кар’єру фактично нікого не обходило, а зараз вантажівки та інший автотранспорт уже курсують так, що створюють сильний дискомфорт для місцевих мешканців.

Справді, для вивезення піску їм необхідно їхати через населені пункти, або через Янів, або в іншому напрямку, через чотири села. Відтак, довідавшись про існування старої лісової дороги, керівництво ТзОВ «Керамбуд» звернулося до лісового господарства, щоб її реконструювати. Селищні ради були не проти, і лісничі не заперечили, а тому був розпочатий її ремонт. У той же час, представники органів державної влади заявляли, що дозвільні документи на будівельні роботи жодні не видавали.

На думку представників парафії, вантажівки, які їздитимуть цією дорогою, наражатимуть на небезпеку прочан, які упродовж всього року проходять здавна відомими маршрутами по горі, відвідують місцевий храм, печеру. Є чисельними шкільні та туристичні екскурсії, маршрути яких пересікаються або є дотичними до майбутнього руху вантажівок. Важливим є те, що в екологічно чистій місцевості, яку старанно плекають і віруючі, і священники та місцеві жителі, буде нанесено непоправну шкоду, оскільки піщаний пил та викидні гази заполонять Страдецьку гору знизу до верху. Фахівці підтверджують, що будівництво і вирубка лісу зашкодять в цілому природі Міжнародного транскордонного українсько-польського біосферного резервату «Розточчя».

Водночас, представники ТзОВ «Керамбуд» заявляють, що будівельні роботи проводять на відстані від самої Страдецької гори, тож ця дорога не руйнуватиме святі місця.
На думку юристів, проїзд вантажівок ТзОВ «Керамбуд» лісовим масивом узаконений договором між підприємством та Страдчівським навчально-виробничим лісокомбінатом Львівського лісотехнічного університету, який є постійним користувачем цієї ділянки. Проте, цей договір не надає права приватній структурі проводити будь-які будівельні роботи, а тому ситуація має оцінюватися і правоохоронними органами.

Ситуація навколо будівництва дороги поруч зі Страдецькою горою потребує кінцевого вирішення, але результат має бути компромісним. Компромісним для всіх та підкріплений формалізованими і перевіреними громадськістю висновками експертів екологічних, гірнотехнічних служб тощо. В пріоритеті – збереження святині та культурної спадщини нашого району.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter