Профспілка Добротвірської ТЕС виграла суд у ДТЕК через вимушений простій. З Добротвірської ТЕС звільнилися або були звільнені понад 200 працівників

%d0%bf%d1%80%d0%be%d1%84%d1%81%d0%bf%d1%96%d0%bb%d0%ba%d0%b0-%d0%b4%d0%be%d0%b1%d1%80%d0%be%d1%82%d0%b2%d1%96%d1%80%d1%81%d1%8c%d0%ba%d0%be%d1%97-%d1%82%d0%b5%d1%81-%d0%b2%d0%b8%d0%b3%d1%80%d0%b0-2

Сихівський районний суд Львова визнав незаконними накази «ДТЕК Західенерго» про оголошення простою та запровадження режиму неповного робочого часу на Добротвірській ТЕС. Позов проти енергетичної компанії подала профспілка теплової станції, яка вважає, що накази стали причиною прихованого скорочення працівників.

Власник ТЕС у Добротворі, компанія «ДТЕК Західенерго ^(https://zaxid.net/zahidenergo_tag48746/)», ще наприкінці 2019 року запровадила ^(https://zaxid.net/na_dobrotvirskiy_tes_chastinu_pratsivnikiv_pereveli_na_dvogodinniy_robochiy_tizhden_n1503490) на підприємстві простій, який у січні було продовжено на невизначений термін. Також ДТЕК змінила тривалість роботи низки підрозділів, відповідно до якого кваліфікованих працівників станції, зокрема машиністів блоків і турбін, фактично перевели на двогодинний робочий тиждень. У підсумку деякі працівники працювали лише вісім годин на місяць та отримували мізерну зарплатню. Згідно з рішенням ^(http://reyestr.court.gov.ua/Review/90839331) Сихівського райсуду від 7 серпня, такі рішення ДТЕК визнали незаконними.

«Ми сподіваємось, що рішення встоїть в апеляції та працівникам, яких відправили у простій, повернуть невиплачені в повному обсязі зарплати та їхнє право на працю. На підприємстві досі продовжується простій, монополіст перевів людей на двогодинний робочий тиждень», – розповів ZAXID.NET голова профспілкового комітету станції Анатолій Шуляк.

Профспілка вважає запроваджений простій прикриттям прихованого скорочення працівників Добротвірської ТЕС. За словами Анатолія Шуляка, якби компанія оголосила про зміну штатного розкладу та істотних умов праці, тоді вона, відповідно до вимог колективної угоди, повинна була би робити соціальні виплати, але «ДТЕК Західенерго» просто оголосила простій та перевела людей на скорочений робочій графік.

«Люди почали просто звільнятися, бо не було мотивації до праці. Працювали по дві години на тиждень, це по суті лише один робочий день на місяць і заробітна плата 300-500 грн. Хто нині проживе на такі гроші?», – зазначив Шуляк та додав, що від початку року зі станції через такі несприятливі умови пішли за власним бажанням або були звільнені понад 200 працівників із близько 1000, які загалом працюють на ТЕС.

Наразі до профспілкового комітету із заявами про захист порушених прав звернулися 18 працівників ТЕС. Окрім того, з «ДТЕК Західенерго» вже судяться кілька людей, які вимагають поновлення на посадах та стягнення грошей через вимушений простій і переведення на нижчеоплачувану роботу. Їхні позови наразі перебувають на розгляді в Сихівському райсуді Львова та Кам’янка-Бузькому районному суді.

За словами голови профспілкового комітету, «ДТЕК Західенерго» мотивувало запровадження простою тим, що підприємство перебуває у важному економічному стані та не отримує належних прибутків через запровадження влітку 2019 року нового ринку електричної енергії.

«Вони кажуть, що ринок їх не влаштовує. Але ж умови на ринку для всіх однакові. Інші компанії знижують тарифи задля того, щоби працювати та в підсумку мати прибуток. ДТЕК, як ми вважаємо, просто шантажує ринок електроенергетики коштом простих працівників, яких просто звільняють. Якщо менеджери компанії не вміють працювати на новому ринку, то тут прості працівники не винні», – вважає Анатолій Шуляк.

Як повідомила в коментарі ZAXID.NET прес-служба «ДТЕК Західенерго ^(https://zaxid.net/zahidenergo_tag48746/)», компанія подаватиме апеляційну скаргу на рішення Сихівського районного суду Львова. На їхню думку, перша інстанція не взяла до уваги головний чинник – «системну кризу в енергетичній галузі України», яка стала «причиною змін у робочому графіку працівників ТЕС».

«Це такий фактор … що триває з минулого року і дестабілізував роботу всіх енергетичних підприємств галузі. Серед основних причин кризи – тривалий імпорт електроенергії із РФ та Білорусі, низькі цінові обмеження на електроенергію для виробників, теплі осінь і зима, падіння промислового виробництва і зниження споживання електроенергії. Ситуацію ускладнюють пандемія та економічна криза в країні. Це впливає на затребуваність блоків ТЕС», – повідомили в «ДТЕК Західенерго» та додали, що станом на 12 серпня на Добротвірській ТЕС працював лише один енергоблок з чотирьох.

Компанія стверджує, що вони вивели працівників у простій і скоротили графік роботи «через відсутність попиту на продукцію та з метою не допустити закриття станцій». Працівникам тих підрозділів, що перебувають у простої, виплачують 2/3 від окладу, а тим, хто працює в режимі скороченого робочого тижня – пропорційно до відпрацьованого часу.

Як повідомили ZAXID.NET в Головному управлінні Державної служби України з питань праці у Львівській області, у першому півріччі 2020 року до них надійшли три скарги від працівників Добротвірської ТЕС щодо порушення трудового законодавства. У березні інспектори управління під час перевірки виявили, що на станції порушують терміни виплати заробітної плати, люди працюють без належної перерви між змінами, тривалість щотижневого безперервного відпочинку менша, ніж гарантовані законом 42 години. У підсумку щодо директора станції Олега Таращука склали протокол про адміністративне порушення та передали до Кам’янка-Бузького районного суду, який оштрафував ^(http://reyestr.court.gov.ua/Review/89551585) керівника на 510 грн .

Нагадаємо, Добротвірська ТЕС — теплоелектростанція в Добротворі (Кам’янка-Бузький район Львівської області) проектною потужністю 700 МВт. Загалом на станції є чотири енергоблоки, два з яких потужністю по 150 МВт кожен можуть передавати електроенергію на експорт по спеціальній ЛЕП 220 кВ в місто Замостя (Польща). Основний вид палива — вугілля марки Г. Для підсвічування і розпалювання котлів використовується газ і мазут. Станція є структурним підрозділом ПАТ «ДТЕК Західенерго ^(https://zaxid.net/zahidenergo_tag48746/)», що входить в холдинг ДТЕК. Кінцевим власником станції є найбагатший українець Рінат Ахметов в особі материнського холдингу СКМ.

Уперше ДТЕК повідомила про виведення Добротвірської ТЕС у «вимушений простій» 22 листопада 2019 року, мотивуючи це низькими цінами на електроенергію на внутрішньому ринку України та її імпортом з Росії. На початку січня ТЕС вивели з простою, запустивши в роботу всі енергоблоки станції. Проте невдовзі на станції почалися звільнення працівників та скорочення робочого часу.

Тоді ж через загрозу звільнення 68-річний робітник виліз ^(https://zaxid.net/cherez_zagrozu_zvilnennya_68_richniy_robitnik_viliz_na_120_metrovu_trubu_dobrotvirskoyi_tes_n1498667?fbclid=IwAR08qvPf2taE2dTqd57XrdQ7HPhXnsWyHGTdi5w9krCp6037-bxx8UA3jp4) на 120-метрову трубу Добротвірської ТЕС. Чоловік протестував чотири години і спустився на землю лише після того, як йому пообіцяли повернути роботу. У компанії ДТЕК стверджували, що змушені були скорочувати виробництво електроенергії через несприятливі економічні умови.

Водночас голова енергетичного комітету Верховної Ради Андрій Герус у грудні 2019 року стверджував ^(https://www.facebook.com/andriy.gerus/posts/10219336473416261), що таким чином, разом із оголошенням простою ^(https://zaxid.net/dtek_zvinuvatili_u_shantazhi_pislya_ogoloshennya_pro_vimusheniy_prostiy_burshtinskoyi_tes_n1493535) на Бурштинській ТЕС, ДТЕК намагався дестабілізувати ситуацію на місцях, налякати людей можливими звільненнями та створити тиск на органи влади заради лобіювання потрібних рішень, зокрема збереження монопольних надприбутків.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter