Ну де той сміттєпереробний завод?!

%d0%bd%d1%83-%d0%b4%d0%b5-%d1%82%d0%be%d0%b9-%d1%81%d0%bc%d1%96%d1%82%d1%82%d1%94%d0%bf%d0%b5%d1%80%d0%b5%d1%80%d0%be%d0%b1%d0%bd%d0%b8%d0%b9-%d0%b7%d0%b0%d0%b2%d0%be%d0%b4-2

Цей текст для тих, хто хоче знати факти про процес будівництва сучасного сміттєпереробного заводу ^(https://zaxid.net/smittyepererobniy_zavod_tag45779/) для Львівської ОТГ. Не буду тут згадувати перепетій «сміттєвої блокади» 2016-2017 років, уникну політичної складової тої історії, делікатно промовчу про роль в ній певних відомих персонажів.Лише чіткі відповіді на чіткі питання, які мені найчастіше доводиться чути від львів’ян.

Отож:

Де будуватиметься завод?

Комплекс буде розташований у межах міста, на вул. Пластовій, 13. Це велика промислова зона, де, зокрема, розташовані очисні споруди міста, які ми також незабаром плануємо модернізувати. Всіх юридичних рішень для цього етапу проекту є достатньо, включно з погодження Міністерства екології та природніх ресурсів.

Чому не біля якогось села у Львівській області?

Кожна громада сама повинна дбати про свою господарку. Для європейських міст абсолютно типовою є практика функціонування сміттєпереробних заводів не лише у віддалених промзонах, як це буде у Львові, а практично поруч з житловими кварталами. Безперечно, для цього завод повинен будуватись за сучасними технологіями, саме тому партнерами цього проекту ми обрали потужні європейські фінансові та екологічні структури.

Я розумію бажання пересічного львів’янина, аби завод збудували «десь подалі». Але пересічний львів’янин також повинен зрозуміти і думку мешканця будь-якого села чи містечка, який в свою чергу каже: «То ваше сміття, то в себе його й переробляйте!»

У 2017 році обласна влада запевняла ^(https://zaxid.net/mi_zbuduyemo_na_lvivshhini_tri_smittyepererobni_zavodi_i_shhe_odin__u_gribovichah_n1409238), що збудує аж три заводи для всієї Львівської області, але жодна така ідея навіть не перейшла в стадію проектування, оскільки місцеві громади виступали проти. Про ці проекти їх ініціатори вже навіть не згадують. Тому про свою господарку Львів повинен подбати сам.

Окрім того, таке рішення є ще й економічно обґрунтованим. Адже скорочуються витрати на транспортування відходів, а отже ця стаття в тарифі для мешканців буде зменшуватись. А сусідство з очисними спорудами міста технічно спрощує процедуру підключення комплексу до водовідведення та водопостачання.

Чи буде завод безпечним?

Європейські структури, з якими ми працюємо, фінансують виключно (!!!) екологічно безпечні проекти. Проект сміттєпереробного комплексу відповідає вимогам Національної стратегії поводження з відходами до 2030 року, яка ґрунтується на найкращих технологіях ЄС.

А наглядати за будівництвом, дотриманням екологічних нормам і фінансових витрат будуть європейські фахівці від ЄБРР та Фонду Східноєвропейського партнерства з енергоефективності та довкілля, які фінансують проект. Це убезпечує як від халатності у процесі будівництва, так і від можливих фінансових махінацій.

Хто є партнером і за чиї гроші будуємо?

У червні 2018 року Львів уклав договір із Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР) та Фондом Східноєвропейського партнерства з енергоефективності та довкілля (E5P) про надання місту 35 мільйонів євро на будівництво сміттєпереробного комплексу та рекультивацію старого полігону для захоронення ТПВ у Грибовичах.

25 млн євро місто має повернути впродовж 13-ти років. Ще 10 мільйонів повертати не потрібно – це грант.

На якому етапі проект зараз?

Місто отримало ліцензію на переробку відходів, а проект майбутнього заводу пройшов комплексну державну експертизу. Також відбувся міжнародний тендер на отримання технічних пропозицій щодо заводу.

На самій ділянці тривають ^(https://zaxid.net/na_vulitsi_plastoviy_trivaye_pidgotovka_do_budivnitstva_smittyepererobnogo_zavodu_n1502906) підготовчі роботи, які передують основному будівництву. Зокрема, розчищають та планують майданчик, де буде розташована вся необхідна для роботи інфраструктура. Попереду – огородження території, будівництво тимчасових інженерних мереж та облаштування тимчасових доріг.

Крім того, ЛКП «Зелене місто» (замовник будівництва) реалізовує пілотний проект щодо органічних відходів. Так, на Пластовій працює станція компостування окремо зібраних органічних відходів, є пункт їх прийому та майданчик ^(https://zaxid.net/u_lvovi_vikoristali_pershiy_kompost_iz_konteyneriv_yakiy_otrimali_iz_organichnih_vidhodiv_n1498452), де мешканці міста можуть безкоштовно взяти готовий компост для потреб власного господарства.

Варто зазначити, що органічні відходи становлять близько половини від усіх, які накопичуються у місті. Тому їх компостування вже зараз дає можливість зменшити кількість залишкового сміття, яке зараз потрапляє на захоронення.

Чому з заводом все так довго?

Щонайперше, бо будівництво неможливо проводити без дозволів від державних структур. Так, свого часу місто більше року чекало погодження будівництва від Міністерства екології та природних ресурсів. Ще майже рік – дозвіл Антимонопольного комітету України. Аналогічна історія з рекультивацією Грибовицького сміттєзвалища ^(https://zaxid.net/gribovitske_smittyezvalishhe_tag43860/). Місто чекало майже сім місяців на погодження проекту від тодішнього голови ЛОДА Олега Синютки ^(https://zaxid.net/oleg_sinyutka_tag47155/), хоча йому достатньо було підписати формальне погодження.

Зрештою, є визначена законом багатостадійність проектування самого комплексу. Зокрема, стадії техніко-економічного обґрунтування, проекту та робочого проекту. Це все впливає на часові терміни початку будівництва.

Окрім того, підрядника обирають на міжнародному тендері за процедурами ЄБРР, які є складними і довгими, однак завдяки цьому дозволяють прозоро обрати досвідченого та професійного підрядника.

Наразі ЄБРР вже має звіт щодо технічних пропозицій, які надали учасники тендеру. Далі учасники, які пройдуть відбір, будуть допущені до наступного етапу тендеру – подаватимуть комерційні пропозиції. Власне, хто запропонує найнижчу ціну, той і будуватиме завод.

Хто зголосився будувати завод?

Свої технічні пропозиції надіслали чотири учасники ^(https://zaxid.net/smittyepererobniy_zavod_u_lvovi_hochut_buduvati_chotiri_inozemni_kompaniyi_n1500656):

  • Компанія Eggersmann Anlagenbau GMBH (Німеччина),
  • Компанія Control Process S.A. (Польща),
  • консорціум із двох фірм — WTT (Нідерланди) та Axis (Литва),
  • консорціум із двох фірм — MUT (Австрія) та Dogusan (Туреччина).

Всі вони мають досвід спорудження таких об’єктів ^(https://zaxid.net/smittyepererobniy_zavod_u_lvovi_hochut_buduvati_chotiri_inozemni_kompaniyi_n1500656) – це було однією з вимог.

Коли може початись будівництво?

Передбачається, що ще у 2020 році. Втім, у зв’язку з пандемією коронавірусу терміни можуть дещо коригуватися.

Скільки часу воно триватиме?

Період від початку основних робіт і до здачі об’єкту в експлуатацію – два роки.

За якою технологією працюватиме завод?

Львівський сміттєпереробний комплекс стане першим в Україні, що працюватиме за європейською технологією механіко-біологічної переробки відходів. Тут буде відбуватись прийом, сортування, біологічна обробка відходів та отримання у підсумку вторсировини, твердого відновленого палива (RDF) і неперероблювальних залишків. При цьому RDF буде продаватись на цементні заводи для отримання теплової енергії.

Скільки там буде створено робочих місць?

Передбачається, що на сміттєпереробному комплексі створять 149 робочих місць:

  • виробничого персоналу – 110 осіб;
  • охорона – 12 осіб (чоловіки);
  • адміністративного персоналу — 22 особи.

Ми чули про якісь суди, що там?

Є спроби торпедувати будівництво в судах, але це звична практика для проектів такого масштабу. Зокрема, були намагання скасувати через суд дозвіл Мінекології і цю справу місто Львів повністю виграло ^(https://zaxid.net/sud_ostatochno_dozvoliv_budivnitstvo_smittyepererobnogo_zavodu_u_lvovi_n1501273). В процесі судові перипетії ^(https://zaxid.net/sud_povtorno_rozglyane_pozov_pro_zaboronu_budivnitstva_smittyepererobnogo_zavodu_u_lvovi_n1504773) щодо рішення виконкому про надання містобудівних умов та обмежень для будівництва заводу на Пластовій, 13.

Ми спокійно ставимось до необхідності обгрунтування законності наших рішень в судах, оскільки готували їх дуже фахово і ретельно в інтересах громади Львова.

Отож, тепер коротко. Завод буде збудований – місце, гроші і партнери в нас є, генпідрядника завершуємо вибирати. Завод буде сучасний, якісний і безпечний – ЄБРР фінансує лише такі проекти. Всі необхідні процеси йдуть, хоча й не так швидко, як би нам з вами хотілось. Вчимось сортувати сміття вже, особливо органіку – це допоможе функціонувати заводу значно ефективніше!

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter