«Лікарі не визнають помилки». Однорічний хлопчик зі Стрийщини помер через помилковий діагноз. Однорічний хлопчик зі Стрийщини помер через неправильний діагноз

%d0%bb%d1%96%d0%ba%d0%b0%d1%80%d1%96-%d0%bd%d0%b5-%d0%b2%d0%b8%d0%b7%d0%bd%d0%b0%d1%8e%d1%82%d1%8c-%d0%bf%d0%be%d0%bc%d0%b8%d0%bb%d0%ba%d0%b8-%d0%be%d0%b4%d0%bd%d0%be%d1%80%d1%96%d1%87%d0%bd

Однорічний Марко Печар зі Стрийського району помер від рідкісної хвороби – синдрому Кавасакі. Мама дитини Юлія Печар звинувачує місцевих педіатрів у халатності та непрофесійності. Каже, що лікарі не звертали увагу на прояви цієї хвороби, не змогли її діагностувати і вчасно призначити адекватне лікування.

Два тижні хлопчика з високою температурою лікували від ГРЗ та фарингіту, не дивлячись на те, що таке лікування не давало жодного ефекту. Коли ж на вимогу батьків дитину скерували у «чорнобильську лікарню» до Львова, там її життя врятувати не вдалося.

Синдром Кавасакі лікували як фарингіт

Марко був другою дитиною 27-річної Юлії Печар з села Бережниця Стрийського району. 18 лютого цього року у нього різко піднялася температура до 38,2С0, відтак батьки одразу поїхали у поліклініку Стрийської ЦРЛ. Оскільки їхня дитячий педіатр була у відпустці, потрапили на прийом до іншого лікаря Василя Бунька. Він призначив протизастудні ліки і амбулаторне лікування.

Однак лікування вдома не давало результатів – у дитини була стабільно висока температура 38-39С0. Тому батьки звернулися у стаціонарне відділення до педіатра Марії Коцини. Лікарка діагностувала ГРЗ, фарингіт, гіпертермію і скерувала на лікування у денний стаціонар. Зі слів мами, упродовж тижня перебування у денному стаціонарі дитині кілька разів робили аналіз сечі і більше жодних обстежень не проводили. Лікували антибіотиками. У той час у хлопчика вже з’явилися нові симптоми. Як згодом з’ясувалося, це були ознаки синдрому Кавасакі ^(https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B8%D0%BD%D0%B4%D1%80%D0%BE%D0%BC_%D0%9A%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D1%81%D0%B0%D0%BA%D1%96). Ця хвороба дуже небезпечна, адже уражає коронарні судини з можливим утворенням аневризм, тромбозів та розривів судинної стінки.

«На 5-6 день були виражені ознаки хвороби: збільшені лімфовузли, малинові губи і язик, висип у паховій зоні, червона слизова оболонка очей, набряки долонь, – розповідає Юлія Печар. – Ми на той момент не знали, що це таке. Але ми це все показували лікарці. На що вона сказала, що під час ГРЗ можуть бути такі ознаки, що це фізіологічні собливості дитини. Вона на це не звернула увагу. Ми продовжували лікувати фарингіт».

Тиждень лікування у денному стаціонарі не дав результатів, у дитини зберігалася висока температура. 28 лютого батьки звернулися з хворим сином у приймальне відділення Стрийської ЦРЛ, щоб малого госпіталізувати. Черговий педіатр Роман Николин після загального аналізу крові та рентген-обстеження призначив лікування. Не зважаючи на те, що з’явилася підозра на пневмонію, лікар відправив хвору дитину додому. Це було у п’ятницю близько 17:00 і попереду були вихідні. Зі слів Юлії Печар, на прохання скерувати їх з дитиною до Львова лікар пояснив, що у такий час доби це неможливо.

Лише через два тижні, 3 березня, хворого Марка Печара скерували до Львова на консультацію до гематолога у Західноукраїнський спеціалізований дитячий медичний центр. Як тільки батьки привезли дитину у ЗУСДМЦ, хлопчика одразу госпіталізували через критичні аналізи. У лікарні провели повне діагностичне обстеження – УЗД внутрішніх органів, серця, суглобів, лімфатичних вузлів, ЕКГ серця, рентген. Лікарі негайно призначили лікування відповідно протоколу хвороби Кавасакі – імуноглобулін та аспірин, але вже було запізно.

Усі зусилля львівських лікарів виявилися марними. У хлопчика стався розрив аневризми коронарних артерій і 8 березня він помер. Посмертно, за висновком паталогоанатома, було підтверджено діагноз «хвороба Кавасакі, розрив аневризми коронарних артерій».

Тепер мама звинувачує у смерті дитини стрийських педіатрів, зокрема, Марію Коцину, яка вже фігурує в кримінальному провадженні через смерть іншої дитини. Це справа ^(https://oborona.lviv.ua/2017/01/05/smert-chotyryrichnoyi-dytyny-likarska-halatnist/) понад трирічної давності, однак рішення суду у ній наразі немає. Спершу Юлія Печар з чоловіком звернулися зі скаргою на халатність лікарів у Стрийську ЦРЛ. Лише через два місяці після подання скарги – 9 липня – у районній лікарні відбулася медична рада, на якій розглянули випадок смерті дитини.

«Справу довго відкладали через карантин. Я сподівалася на об’єктивність головного лікаря, що він вживе заходів і звільнить Марію Коцину з роботи. Оскільки це вже не перший смертельний випадок у цієї лікарки. Головний лікар цього не зробив, – каже Юлія Печар. – Вони дали відповідь на скаргу, у якій вказали, що вони лікували правильно за протоколом фарингіт і пневмонію. А те, що діагноз і причина смерті була зовсім інша – вони того не визнають, кажуть: може, то ви у Львові підчепили».

Мама дитини вже звернулася до правоохоронців та готує скаргу на дії стрийських педіатрів у департамент охорони здоров’я ЛОДА. Жінка каже, що після смерті сина у Львові загадковим чином зникла його медична книжка. Однак Юлія Печар під час лікування фотографувала результати аналізів малого і записи лікарки Марії Коцини, тому сподівається, що це стане доказом у справі смерті її сина. 20 липня стрийська прокуратура відкрила кримінальне провадження за ч. 2 ст. 140 ККУ (неналежне виконання професійних обов’язків лікарями).

Стрийські лікарі своєї провини не визнають

«09.07.2020 року відбулося засідання медичної ради, яка прийняла рішення про те, що надання медичної допомоги дитині М.Р. Печар, 2019 р.н., відповідає вимогам клінічного маршруту пацієнта з гострою інфекцією верхніх дихальних шляхів неуточненою, гострим фарингітом та вимогам протоколу надання медичної допомоги «Пневмонія у дітей», – йдеться у висновку стрийських лікарів.

Директор Стрийської ЦРЛ Олексій Ігнатов розповів ZAXID.NET, що не бачить провини своїх підлеглих у смерті дитини. З його слів, синдром Кавасакі ^(https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B8%D0%BD%D0%B4%D1%80%D0%BE%D0%BC_%D0%9A%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D1%81%D0%B0%D0%BA%D1%96) – рідкісна і складна хвороба і не кожен педіатр стикається з нею у своїй практиці. Зокрема, каже Олексій Ігнатов, за його 20-річну лікарську практику це другий такий випадок. У випадку із Марком Печаром, запевняє директор лікарні, діагноз встановили вже у Львові, раніше його запідозрити «було неможливо, оскільки не було інших симптомів, окрім високої температури».

«Як тільки запідозрили можливе ускладнення, дитину скерували до Львова у Західноукраїнський спеціалізований дитячий медичний центр, – заявляє директор лікарні. – Скерували тому, що вперто протягом 11 днів трималася температура. На момент скерування стан дитину був середньої важкості, ніщо не свідчило про якусь можливу загрозу життю чи якогось іншого ускладнення. Погіршення її стану сталося вже у львівській лікарні. І там вже запідозрили і почали проводити додаткові обстеження».

«Я дуже співчуваю батькам. Це страшне горе для лікарні кожен раз, коли є така важка втрата. Від синдрому Кавасакі помирають і в розвинених країнах, де медицина на вищому рівні. Ми будемо зіштовхуватися з цим і надалі і робимо все, щоб пам’ятати про цей синдром і якнайшвидше його запідозрювати», – каже Олексій Ігнатов.

Хвороба рідкісна і небезпечна

У Західноукраїнському спеціалізованому дитячому медичному центрі, куди стрийські лікарі скерували Марка Печара і де він помер, відмовилися коментувати історію хвороби дитини, посилаючись на лікарську таємницю.

Заступниця директора з медичної частини ЗУСДМЦ Олена Козлова розповіла ZAXID.NET, що синдром Кавасакі справді рідкісна хвороба – трапляється лише кілька випадків у рік. І для встановлення правильного діагнозу вирішальною тут є кваліфікація лікуючого лікаря.

«Встановлення цього діагнозу не вимагає рідкісного специфічного обладнання чи МРТ. Тут вирішальною є кваліфікація доктора, який вже зустрічався колись з цією хворобою і розуміє, про що йдеться, – пояснює Олена Козлова. – Це дуже рідкісна хвороба, і педіатри у своїй практиці вкрай рідко з нею зустрічаються. У ЗУСДМЦ протягом року буває приблизно троє-четверо пацієнтів з цією хворобою. Це при тому, що до нас привозять дітей з цілої області і навіть з-за її меж. У цієї хвороби дуже високий рівень летальності – уражаються судини, зокрема, cудини серця – коронарні судини».

Особливістю цієї хвороби є те, що вона переважно зустрічається у маленьких дітей і супроводжується тривалою гарячкою.

«Має насторожити, якщо є тривала гарячка (7-14 днів), яка не піддається лікуванню. На це доктор має зосередити свою увагу – на пошук інших причин, які б могли її спричинити, – каже Олена Козлова. – Також з’являється почервоніння язика і горла, мінімальний висип, збільшуються лімфатичні вузли. Але ці ознаки характерні і для інших інфекційних хворіб. Саме, якщо гарячка є тривалою і не знаходимо іншої причини, ймовірніше усього, це може бути синдром Кавасакі. Після семи днів потрібно повторно дитину обстежити – зробити рентгенівські знімки, ультразвук. Ця хвороба досить рідкісна, тому про неї думається в останню чергу. Але так є. Це хвороба виключення. Якщо ми не знайшли чогось іншого, потрібно подумати про хворобу Кавасакі і активно у цьому плані працювати».

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter