Львівські хірурги прооперували 15-річного підлітка з наскрізною діркою у шлунку. Медики кажуть, що у дітей все частіше діагностують хвороби дорослих

%d0%bb%d1%8c%d0%b2%d1%96%d0%b2%d1%81%d1%8c%d0%ba%d1%96-%d1%85%d1%96%d1%80%d1%83%d1%80%d0%b3%d0%b8-%d0%bf%d1%80%d0%be%d0%be%d0%bf%d0%b5%d1%80%d1%83%d0%b2%d0%b0%d0%bb%d0%b8-15-%d1%80%d1%96%d1%87%d0%bd-2

Дитячі хірурги ОХМАТДИТу оперують 15-річного підлітка

Лікарі Львівської обласної дитячої лікарні ОХМАТДИТ стривожені різким зростанням кількості дітей, в яких діагностують хірургічні хвороби дорослих. Днями вони прооперували 15-річного підлітка з Жовківського району, у якого була перфоративна виразка шлунка. Іншими словами – наскрізна дірка у шлунку. У дітей така патологія, як твердять хірурги, зустрічається вкрай рідко. А за останній рік на операційний стіл ОХМАТДИТу потрапило вже четверо дітей.

Біль був такий, до довелося викликати дві «швидкі»

15-річного Андрія до лікарні привезла «швидка». Хлопець скаржився на нестерпний біль у животі, що не відпускав ні на хвилину. Йому відразу призначили низку обстежень. Рентген у вертикальному положенні показав, що у пацієнта у шлунку наскрізна дірка. Вона, як кажуть хірурги, спонтанно виникає на місці виразки. Підлітка відразу взяли в операційну.

Батько хлопця розповів ZAXID.NET, що до того син приблизно 8-9 місяців скаржився на періодичний біль у животі. У районній лікарні йому робили УЗД черевної порожнини, але нічого тривожного не помітили. Останній напад болю був настільний сильний, що довелося викликати «швидку». Лікарі щось вкололи підлітку і сказали, що має полегшати. Та полегшення не наступало. Батьки викликали ще одну «швидку» і хлопця доставили до ОХМАТДИТу.

За словами завідувача Центру мініінвазивної хірургії ОХМАТДИТу, к.м. н Андрія Дворакевича, така патологія у дітей зустрічається вкрай рідко. І може бути спровокована неправильним харчуванням, емоційним перевантаженням, надмірною фізичною роботою, алкоголем тощо.

«Такі патології часто діагностують у хірургічних стаціонарах для дорослих, у педіатричних клініках – це рідкість, у дітей не має бути таких захворювань. Тривожить той факт, що за останній рік до нас потрапляє вже четверта дитина з таким діагнозом. Ця проблема потребує аналізу гастроентерологів для попередження таких випадків, тому що схожі стани можуть стати причиною інвалідизації дитини на все життя», – каже Андрій Дворакевич.

Прооперували підлітка 8 серпня. До операційної бригади, яку очолив Андрій Дворакевич, увійшли дитячі хірурги Ігор Гримак, Андрій Дрочак і анестезіолог Богдан Булькевич.

Операція тривала годину. Раніше, аби зашити невелику дірку у шлунку, пацієнтам робили великий розріз. Зараз дуже багато операцій дитячі хірурги виконують лапароскопічно, через невеликі проколи у черевній порожнині за допомогою спеціальних ендоскопічних інструментів та ендовідеокамери добираються до проблемного місця і усуваються причину. Такі операції менш травматичні, пацієнт швидше відновлюється після оперативного втручання і з часом на тілі не залишається жодних слідів.

15-річного Андрія прооперували лапароскопічно, зашили дефект шлунка і через три дні перевели у гастроентерологічне відділення, де він зараз проходить подальше лікування.

Аби уникнути ускладнень, виразки у дітей слід вчасно виявляти і лікувати. А ще краще – не допускати їх виникнення

Дитячий гастроентеролог ОХМАТДИТу Людмила Чекан повідомила ZAXID.NET, що ускладнення виразки у дітей зустрічаються доволі рідко, а от самі виразки значно помолодшали і їх діагностують у дітей різного віку. Перфоративна виразка шлунка, яку діагностували у 15-річного Андрія, виникла через пізню діагностику і несвоєчасне лікування виразки.

«УЗД не діагностує виразки. Коли болить живіт і причину не встановлено, треба робити фіброгастроскопію. І якщо діагностовану виразку, її треба вчасно лікувати, дотримуватися відповідного режиму харчування, щоб не допустити ускладнень», – каже Людмила Чекан.

За її словами, виразки у дітей різного віку виникають через неправильне харчування (вживання чіпсів, сухариків, енергетиків, «швидкої їжі»), стреси, нервове напруження і переживання, куріння, вживання алкоголю тощо.

«Широке впровадження в клінічну практику високоефективних противиразкових препаратів знизило кількість ускладнених форм виразкової хвороби гастродуоденальної зони, у дитячому віці це вкрай рідкісні випадки. Перфорація гастродуоденальної виразки наступає раптово, часто на фоні загострення виразкової хвороби. Безпосереднім чинником також може бути підвищення внутрішньочерепного тиску при фізичному навантаженні і кашлі, переповнення шлунку їжею, гостра алкогольна інтоксикація, прийом нестероїдних протизапальних засобів, закрита травма живота, зустрічаються і стресові виразки, що можуть мати наслідки гострої хірургічної патології», – каже дитячий гастроентеролог ОХМАТДИТу Наталя Ячмінська.

Лікар радить хворим з виразковою хворобою чітко дотримуватися рекомендацій гастроентеролога щодо дієтичного харчування, режиму дня, уникати фізичного перенавантаження, стресів. І при появі болю у животі, блювоти, затримки стільця, надмірного газоутворення, спраги вчасно звертатися по медичну допомогу.

«При ускладненнях, в період перфорації спостерігається раптовий виражений біль в животі з рясним потовиділенням, вимушеним положенням, з порушенням дихання – це так званий шок. У дорослих далі може наступити період «вдалого благополуччя», який не є характерним для дітей. У дітей рано з’являються ознаки інтоксикації, підвищена температура, колаптоїдний стан, тому слід негайно звертатися до лікаря», – каже Наталя Ячмінська.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter