Кількадесят вагітних львів’янок у суді вимагатимуть дозволів на партнерські пологи

%d0%ba%d1%96%d0%bb%d1%8c%d0%ba%d0%b0%d0%b4%d0%b5%d1%81%d1%8f%d1%82-%d0%b2%d0%b0%d0%b3%d1%96%d1%82%d0%bd%d0%b8%d1%85-%d0%bb%d1%8c%d0%b2%d1%96%d0%b2%d1%8f%d0%bd%d0%be%d0%ba-%d1%83-%d1%81%d1%83-2

Кілька десятків вагітних мешканок Львова і Львівщини готують колективний судовий позов з вимогою дозволити партнерські пологи. Майбутні мами створили групу у Viber та координують у ній свої дії. Спершу офіційно звертаються у медзаклади.

Одна з активісток Діана Каночкіна розповідає: «В основному всі отримують відмови від пологових будинків. Ми збираємо всі відповіді-відмови. І на основі цих документів готуємо колективний позов. До речі, від МОЗ також прийшла відповідь, що воно буде розглядати, наскільки законною є заборона партнерських пологів у Львові».

Групу у Viber створила Олена Дуда. Вона доула — професійна помічниця вагітних, яка надає їм фізичну, психологічну та інформаційну підтримку. Жінка наводить у приклад низку досліджень, які провели у 17-ти країнах світу. У них взяли участь понад 15 тисяч жінок.

«Ці дослідження довели: якщо жінка має підтримку партнера, то вона менше потребує втручань в пологи. Зменшується кількість кесарських розтинів на 25%. І застосування щипців і вакуумних екстракторів скорочується на 7-10%», — розповідає Олена.

Жінка пояснює: прямої заборони від Міністерства охорони здоров’я немає. Це рішення — міської та обласної влади. Розповідає: «Є наказ №237 від Міністерства охорони здоров’я України, який декларує, що жінка може обирати двох людей для своєї підтримки в пологах».

Чоловік має бути присутнім при народженні дитини — переконана молода мама Вікторія Іваскевич. Каже: «Якщо вже люди вирішують стати батьками, то через всі труднощі і всю радість вони мають проходити разом. Здебільшого, всі знайомі чоловіки, які були на пологах, казали, що це дуже класний досвід. І вони би ні на що його не проміняли. Вони бачили свою дитину в перші секунди життя. Це дуже класно і зворушливо».

Її син Дарій з’явився на світ наприкінці квітня, в один із найжорсткіших періодів карантину. Через карантин чоловіка Вікторії Всеволода не впустили навіть на поріг пологового. Чоловік згадує: «Мені навіть не дали сказати: ну, па-па, успіху тобі. Тому що просто вийшла медсестра, кинула мені кеди і джинсову куртку, які віддала Віка. І сказала: ну все, приходь зранку. Я запитав: як Віка? Медсестра відповіла: Ну, жива. Гуляй, вона до ранку розродиться. Я стояв в третій ночі і не знав, куди йти далі, чесно кажучи. Чи залишатись, чи їхати додому».

Та найбільше підтримка родичів потрібна навіть не під час пологів, каже молода мама, а після. Пояснює: «Ти мусиш пройти кілька днів реабілітації. В тебе все болить, ти не можеш встати до дитини, щоб її перевдягнути, помити. Не можеш її залишити, коли йдеш в душ, в туалет, коли з тобою нікого немає».

Начальник обласного департаменту охорони здоров’я Орест Чемерис нагадує: зараз Львівщина у «помаранчевій зоні». Тож тут заборонені планові госпіталізації. А пологи прирівнюються до них. І додає: «Ми розуміємо, що при партнерських пологах будуть сторонні люди, які заходять в пологові будинки, контактують з медперсоналом. І тільки з ціллю вберегти породіль, новонароджених дітей та медперсонал комісія ТЕБ і НС прийняла таке рішення».

Майбутні мами кажуть: разом із рідними готові здати всі тести на Covid. А дехто обирає альтернативу — їде народжувати у Луцьк, Київ чи Дніпро, де партнерські пологи не заборонені.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter