Експерти розповіли про нові особливості виборів до Львівської міськради

%d0%b5%d0%ba%d1%81%d0%bf%d0%b5%d1%80%d1%82%d0%b8-%d1%80%d0%be%d0%b7%d0%bf%d0%be%d0%b2%d1%96%d0%bb%d0%b8-%d0%bf%d1%80%d0%be-%d0%bd%d0%be%d0%b2%d1%96-%d0%be%d1%81%d0%be%d0%b1%d0%bb%d0%b8%d0%b2%d0%be-2

Місцеві вибори в Україні відбудуться 25 жовтня. На них обиратимуть голів міських або сільських рад, а ще депутатів до місцевих, районних та обласних рад. ZAXID.NET спробував детальніше роз’яснити: хто, як і за яких умов зможе стати депутатом ЛМР. І скільки голосів для цього потрібно.

Вибирати депутатів міськради будуть на шести округах: Галицькому; Сихівському; Франківському; Залізничному (до нього увійдуть Рясне-Руське і Рудне); Шевченківському (разом із Дублянами, Брюховичами, Малеховом, а ще селами Зарудці, Зашків, Завадів, Гряда, Воля-Гомулецька, Збиранка, Малі Грибовичі, Великі Грибовичі, Ситихів, Малі Підліски); Личаківському (з Лисиничами, Підбірцями і Винниками).

Партія формує загальний перелік із 64 кандидатів — саме стільки депутатів обирають до ЛМР. А потім від 5 до 12 пропонує у кожен округ. Кого, куди і у якому порядку — визначають на партійних зборах. Балотуватися зможуть тільки представники партій. Це не обов’язково має бути людина з партійним квитком. Безпартійні теж можуть претендувати на делегування від партії, але кандидатуру мають затвердити на конференції чи виборах партії.

Експерти прогнозують, що найпопулярніших кандидатів «розкидатимуть» у різні округи, бо так у них будуть більші шанси. А ще легше потрапати до міськради буде з «великого» округу, в якому багато виборців.

«Голоси, перш за все, набирають в округах. Потім вони сумуються до загального міського результату. І партія, яка набрала понад 5% голосів, зможе отримати мандати. Після того виборча комісія встановлює результати: скільки треба голосів, щоб отримати один мандат», — пояснює голова Львівської міської виборчої комісії Ігор Сліпецький.

Щоб взяти участь у виборах до ЛМР, партія повинна внести завдаток — 120 тис. грн. У разі поразки на виборах ці гроші не повернуть.

На дільниці виборцю видадуть бюлетень абсолютно нової форми. У ньому буде перелік партій, які балотуються у міськраду. Навпроти кожної партії – кандидати, яких вона висунула у конкретному окрузі. Кандидатів буде від 5 до 12. До слова, тут ще діє гендерна квота — в кожній п’ятірці має бути не менше двох представників протилежної статі.

У кабінці для голосування потрібно поставити галочку за партію і вписати номер кандидата, якого підтримуєте.

модель бюлетня Громадської мережі Опора

Можна і не вписувати номера. Та у такому разі пройде той кандидат, який займає вище місце у окружному списку.

«У партії є перший номер — це гарантоване місце. Ця людина проходить, якщо партія долає виборчий бар’єр. Всі інші номери — так, як партія визначила. Чим вище у списку, це логічно, тим більше шансів має конкретний кандидат. Але виборці можуть змінювати цю порядковість. Саме тому важливе голосування за конкретного кандидата. Тому що при підрахунку голосів, коли рахуються голоси в конкретно взятому територіальному окрузі, скажімо Шевченківському, то якраз грає роль те, скільки набрав, окрім того, що набрала партія, конкретний кандидат», — розповідає Олександр Неберикут, аналітик Громадянської мережі ОПОРА.

Саме тому важливий новий метод, бо кожен виборець зможе «протягнути» того кандидата, якого підтримує, а не якого поставить на високе місце партія.

Тож хто стане депутатом Львівської міської ради? Спробуємо пояснити на цифрах. Наприклад, на цих 6 округах проголосували 300 000 виборців. Відкидаємо певну кількість (до прикладу, 50 000), бо партії, за які вони голосували, не подолали 5% бар’єру. Нехай за результатами виборів до міськради увійшли 5 партій. Їхні перші номери автоматично потрапляють у раду. (64 – 5 = 59 — стільки місця залишається без перших номерів цих партій-переможців). Ділимо кількість їхніх виборців на кількість депутатських місць. (250 000/59 = 4300). 4300 — саме стільки голосів «вартуватиме» один мандат за таких умов.

Наприклад, партія «Сині капелюхи» отримала у Галицькому окрузі 12 900 голосів. Вона має право провести у міськраду перших трьох кандидатів з окружного списку, бо 12 900/4300 = 3.

Але якщо за кандидата, який є останнім в окружному списку партії (навіть 12-им), проголосують понад 25% виборців цієї партії на цьому окрузі, а це понад 3300 людей, то він автоматично підніметься на перше місце.

За інших умов, якщо партія набирає в якомусь окрузі голосів на один мандат (4300), а за конкретного кандидата проголосували понад 1100 людей, то саме він буде депутатом міськради, а не той, кого партія поставила вище у списку.

Якщо в певному окрузі не набирають депутатської квоти (0,8% або 0,9% мандата), то голоси сумуються. Якщо в результаті набирають ще на 1 мандат, то проходить той кандидат, який є вище у загальному міському списку.

До слова, раніше ZAXID.NET опублікував ^(https://zaxid.net/mistsevi_vibori_2020_v_ukrayini_yak_golosuvati_noviy_byuleten_priklad_n1505588) у доступній формі питання та відповіді щодо нової виборчої системи.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter