Дошка Свободи псує історичне українсько-польське порозуміння

%d0%b4%d0%be%d1%88%d0%ba%d0%b0-%d1%81%d0%b2%d0%be%d0%b1%d0%be%d0%b4%d0%b8-%d0%bf%d1%81%d1%83%d1%94-%d1%96%d1%81%d1%82%d0%be%d1%80%d0%b8%d1%87%d0%bd%d0%b5-%d1%83%d0%ba%d1%80%d0%b0%d1%97%d0%bd%d1%81-2

21:25 2 вересня 2020 р.

Міністри закордонних справ України Дмитро Кулеба і Республіки Польща Збігнєв Рау закликали не політизувати питання трагічних сторінок спільного історичного минулого українського і польського народів та не допустити війни пам’ятників.

2 вересня 2020 року відбулася телефонна розмова міністрів закордонних справ України Дмитра Кулеби та Республіки Польща Збігнєва Рау. Однією з ключових тем дискусії була проблема спільного минулого. Зокрема події навколо встановлення неподалік пам’ятника в Гуті Пеняцькій (Бродівський район, Львівська область) меморіальної дошки.

Про це повідомив Урядовий портал ^(https://www.kmu.gov.ua/news/komentar-mzs-ukrayini-shchodo-memorialnoyi-doshki-nepodalik-pamyatnika-zagiblim-meshkancyam-sela-guta-penyacka-lvivskoyi-oblasti).

Трагічні події у селі Гута Пеняцька у лютому 1944 року – це спільна пам’ять, спільна історія, спільна молитва українців, поляків та євреїв, які мешкали у цьому селі. Гута Пеняцька – це один із символів примирення між нашими народами. У 2009 році президенти України та Польщі вклонилися цьому, освяченому невинною кров’ю, місцю.

У зв’язку з нещодавно встановленою неподалік пам’ятника загиблим в Гуті Пеняцькій у 1944 році меморіальною дошкою міністри закликали не політизувати питання трагічних сторінок спільного історичного минулого українського і польського народів та не допустити війни пам’ятників. Будь-які спірні моменти слід вирішувати виключно у площині практичної співпраці та діалогу фахівців-істориків двох країн.

Міністри погодились, що нашим спільним завданням є недопущення впливу історичного минулого на добросусідський характер українсько-польських відносин та позитивну динаміку розвитку стратегічного партнерства між Україною і Польщею.

Раніше Посол Польщі в Україні Бартош Ціхоцький звернувся до голови Бродівської райдержадміністрації Оксани Прокопець через відкриття меморіальної дошки з написом «бандити з Армії Крайової» (збройне польське підпілля часів Другої Світової війни) в Гуті Пеняцькій Львівської області.

Про це пише польське видання Onet, інформує НВ ^(https://nv.ua/ukr/world/geopolitics/guta-penyacka-posol-polshchi-obureniy-memorialom-z-napisom-banditi-z-ak-novini-ukrajina-50109552.html).

У неділю, 30 серпня, Червоноградська міська організація ВО «Свобода» присвятила пост в Facebook ^(https://www.facebook.com/ChervonogradSvoboda/photos/a.387866598479284/687076241891650/?type=3) відкриттю меморіальної дошки українцям, загиблим в Гуті Пеняцькій. На дошці є напис про «невинних українців, вбитих польським підпіллям і радянськими спецслужбами», і «бандитів з Армії Крайової». Військовий капелан Михайло Гредель заявив, що «ми занадто толерантні до своїх ворогів».

Посол Польщі надіслав Прокопець листа, в якому висловив рішучий протест і обурення діями «Свободи». Він підкреслив, що на території Бродівської райдержадміністрації потрібно негайно «припинити демонстрацію ненависті і зневаги до тих, хто вже постраждав і не може вимагати правосуддя». Посол поцікавився, чи давала Бродівська РДА дозвіл на встановлення пам’ятника «з оманливою і образливою табличкою».

«Я вірив і досі вірю, що Гута Пеняцька може стати місцем відновлення процесу примирення між поляками і українцями, але я бачу, що в Україні є кола, які турбує кожен крок в правильному напрямку і які хотіли б, з незрозумілих для мене причин, скасувати будь-який позитивний процес, нещодавно ініційований президентами Анджеєм Дудою і Володимиром Зеленським», — резюмував посол.

Як пише Історична правда, 28 лютого 1944 року німецькі частини знищили польське село Гута Пеняцька (172 господарства) і вбили всіх жителів (від 500 до 800 осіб, включаючи жінок і дітей).

Низка польських дослідників покладала відповідальність за вбивство населення Гути Пеняцької на підрозділи дивізії військ СС Галичина. За твердженням дослідника Андрія Боляновського, на той час підрозділи дивізії в цьому районі були відсутні.

Згідно з документами польського Архіву новітніх актів, село було знищене підрозділами німецької таємної польової поліції. Причиною каральної акції були втрати окупантів через активну діяльність радянського партизанського загону в районі села незадовго до цього.