«Вони є рабами, вони є ніхто». Львівські продавці сувенірів заявили про здирництво

%d0%b2%d0%be%d0%bd%d0%b8-%d1%94-%d1%80%d0%b0%d0%b1%d0%b0%d0%bc%d0%b8-%d0%b2%d0%be%d0%bd%d0%b8-%d1%94-%d0%bd%d1%96%d1%85%d1%82%d0%be

Кілька підприємців-продавців сувенірів з площі Ринок заявили про здирництво екс-депутата Львівської міської ради Анатолія Крачковського та його бізнес-партнера Олега Іваша. Люди стверджують – бізнесмени відмовляються повернути їм авансові гроші, які вони заплатили їм на початку року за оренду торгових місць біля ресторану «Веранда» Григорія Козловського ^(https://zaxid.net/grigoriy_kozlovskiy_tag44449/). У відповідь екс-депутат Крачковський назвав підприємців аферистами та заявив, що грошей не повертатиме, бо зі свого боку зобов’язання виконав.

ZAXID.NET розповідає історію про те, як насправді торгується сувенірами на Ринку.

«Вилетите, як корок з-під шампанського»

Наприкінці червня підприємці, які торгували сувенірним крамом на дерев’яних возиках на площі Ринок, звернулися до міської ради із проханням вплинути на їхніх орендодавців. У своїй відозві на ім’я мера Андрія Садового десятеро підприємців зазначили, що просять «захисту від свавілля екс-депутата міської ради Анатолія Крачковського та підприємця Олега Іваша». За словами торгівців, Крачковський та Іваш зібрали з них гроші за можливість торгувати сувенірами в туристичний сезон на возиках, а коли підприємці почали відмовлятися працювати через карантин та відсутність туристів, вони вирішили не повертати грошей людям.

У коментарі ZAXID.NET підприємці Ірина Давидова та Світлана Березюк розповіли, що торгують на возиках вже кілька років. Стоять на північному боці площі Ринок впритул до літнього майданчика ресторану «Веранда», який належить одному з найбагатших підприємців міста та депутатові міськради Григорію Козловському. Возики є частиною літнього майданчика, на встановлення якого має дозвіл компанія депутата. Як стверджують жінки, спочатку гроші за оренду яток з них збирали представники Козловського. «Приходив від нього представник і оренда була потижнева. 2016 року ми платили 1,4 тис. грн та тиждень», – розповіла Світлана Березюк.

За словами торговців, потім возиками почала розпоряджатися фірма «Леовіль», проте на яких умовах відбулася передача майна – жінки достеменно не знають. «Наскільки ми чули, ці возики викупила фірма «Леовіль» Олега Іваша та Анатолія Крачковського», – додала Березюк. Після зміни власника змінилась й оплата – замість щотижневої оплати вона стала щомісячною. Окрім того, зросла вартість оренди. Наприклад, 2019 року з підприємців брали близько 15 тис. грн за маленький возик та 16 тис. за великий. Сукупно торік орендарі віддали десь 2,1 млн грн новим власникам пересувних яток. Гроші люди платили з рук в руки, без документів, та розписувалися в зошиті у помічника Іваша та Крачковського на ім’я Назар, повідомили підприємниці. За їхніми словами, тоді їх такі стосунки влаштовували.

Однак проблеми почалися цьогоріч в січні, коли торгівцям сказали, що до 20 січня треба заплатити одразу за 2,5 місяці: за перший місяць роботи – квітень та за 1,5 останні місяці – вересень та частину жовтня. Ціна зросла до 18,5 тис. грн за маленький возик та 20 тис. грн – за великий. Як стверджують жінки, Іваш та Крачковський посилалися на Григорія Козловського, що нібито він вимагає в них гроші наперед за можливість в туристичний сезон працювати біля його «Веранди».

«Сказали, що «з нас Козловський вже вимагає оренду, тому ми просимо сплатити раніше» і хто не хоче платити, не матиме робочого місця в них. Ми збиралися самі написати звернення Козловському як власнику літнього майданчика і депутатові міськради з проханням зменшити оренду або віддати гроші, але Крачковський розізлився та заявив, що сам говоритиме з ним», – розповіла Світлана Березюк.

У квітні возики не викотили на площу Ринок, як планувалося на початку року, через карантин. Підприємці просили повернули їм кошти, оскільки через непевну ситуацію з коронавірусом та закриті кордони покупців не було і невідомо, коли б вони з’явилися, але їм відмовили у поверненні грошей. Як стверджують підприємниці, власники возиків знову посилалися на Козловського, що нібито віддали частину грошей йому ще в січні і він їх точно не поверне. Окрім того, як наголосили торгівці, їм висунули нові вимоги – коли розпочнеться сезон, треба буде робити ще план власникам возиків. «Оскільки «Леовіль» є виробником сувенірної продукції, то нас змушували купувати їхній товар на 10 тис. грн на місяць та продавати його. Це окрім того, що ми платили за оренду, ще треба було брати їхній товар за планом. Нам тоді сказали – якщо не братимете наш товар, тоді заберуть вози», – розповіла підприємниця Світлана Березюк. За її словами, коли торговці почали обурюватися через так званий план, Крачковський та Іваш погодилися знизити ціну до 12 та 13 тис. відповідно, але з умовою доплати на їхню вимогу.

У травні усі 20 возиків нарешті встановили на Ринку, натомість низка підприємців вирішила взагалі відмовитися від торгівлі через відсутність туристів та адаптивний карантин, який уряд тоді продовжив до кінця червня. Світлані Березюк лише після сварки повернули її авансові кошти – це було майже 28 тис. грн. Жінка стверджує, що на неї чинили тиск та морально принижували через її небажання продовжувати працювати за таких умов та вимоги повернути сплачені гроші. «Коли я заявила, що піду жалітися в міську раду, то мені Крачковський сказав: «Якщо мені хтось з міської ради задзвонить, то ви вилетите з того возика, як корок з-під шампанського. Що це за залякування та шантаж такий?», – обурюється жінка.

Якщо Світлані Березюк повернули гроші, то решті підприємців пощастило менше. Її колезі Ірині Давидовій, за її словами, винні 146 тис. грн за оренду кількох возиків та відмовляються їх віддати. «За своїй гроші ми потрапили тут в рабство. Я раніше орендувала ще місце в «Львівських ярмарків». Коли стало зрозуміло, що сезону не буде, вони повелися гідно та повернули авансові кошти», – розповіла вона. Жінка каже, що тим, хто вимагав повернення грошей, Крачковський та Іваш запропонували допрацювати до 5 серпня та забиратися. Опісля частина людей погодилась допрацювати сезон на умовах орендодавців, решта написали звернення до міського голови з проханням вплинути на бізнесменів. Ірина Давидова та Світлана Березюк подали також заяви про здирництво та тиск до поліції.

«Торгівля пішла іншим шляхом»

Згідно з даними міської ради, літнім майданчиком, який є повноцінним рестораном-терасою «Веранда», оперує ТзОВ «Гільдія-Захід» ^(https://youcontrol.com.ua/contractor/?id=39280356), директором якого є депутат Григорій Козловський, а засновником – його племінниця Віталія Дяченко. Як повідомила ZAXID.NET директорка департаменту економічного розвитку ЛМР Ірина Кулинич, возики, з яких торгували сувенірами, належать до плану розміщення літнього майданчика.

«Орендар – «Гільдія-Захід» – оперує як літнім майданчиком, так й возиками. Це [ситуація з возиками] вже є відносини між суб’єктами господарювання – орендарем та суборендарями. Від початку, як нам відомо, взагалі планувалось, що на возиках продаватимуть свіжу полуницю або якісь інші свіжі ягоди. Але торгівля, як бачите, пішла іншим шляхом», – повідомила посадовиця. За її словами, мерія наразі знає про ситуацію зі слів підприємців, які звернулися до них, та з’ясовує усі обставини конфлікту, зокрема те, на яких підставах бізнесмени Крачковський та Іваш збирали гроші з торгівців сувенірами.

«Ми спробували розпитати самого Крачковського, але він нам сказав, що проживає у Києві та приїхати особисто на розмову він не може», – повідомила Ірина Кулинич. Як додала директорка департаменту, звернення від продавців з площі Ринок наразі єдине, інші підприємці, що торгують сувенірним крамом в місті, на умови не скаржилися.

На початку карантину виконком ЛМР ухвалив рішення ^(https://city-adm.lviv.ua/news/economy/277942-dlia-pidpryiemtsiv-lvova-diiatymut-pilhy-na-chas-karantynu) звільнити рестораторів від сплати оренди за користування літніми майданчиками. Це зробили, аби підтримати той бізнес, якому відповідно до рішення уряду було заборонено працювати навесні. Тому, за словами Ірини Кулинич, інформація про збирання великих сум грошей з дрібних торговців суборендарем майданчика «Гільдії-Захід» викликало щонайменше подив.

«Людям ніхто не заважає»

Згідно з даними системи YouControl, приватне підприємство «РСК «Леовіль», яке стало суборендарем майданчика та здавало торговцям в оренду возики, зареєстроване на фізичну особу-підприємця Олега Іваша. Він є його директором та власником. «Леовіль», згідно з даними їхнього сайту, займається виготовленням та продажем рекламно-сувенірної продукції. Іваш також є співвласником ^(https://youcontrol.com.ua/contractor/?id=39280356) бару «Кілішкова» на площі Ринок разом із Анатолієм Крачковським та Віталієм Креховецьким.

Олег Іваш є членом партії «Європейська солідарність» та цьогоріч у лютому брав участь у партійному праймеріз ^(https://www.facebook.com/ESLviv/posts/2567145673562234/) на посаду голови Личаківського районного осередку. А 20 липня навіть організовував ^(https://www.ukrinform.ua/rubric-regions/3066314-u-lvovi-vlasniki-bariv-ta-karaokeklubiv-piketuvali-oda.html) протест рестораторів біля будівлі ЛОДА з вимогами дозволити їм працювати після 23-ї години. «Влада закрила нам можливість працювати і ми опинились в катастрофічному становищі. У нас вже немає сил після чотирьох місяців …Ми довго не витримаємо», – процитував заяву Іваша сайт «Твоє місто» ^(http://tvoemisto.tv/news/u_lvovi_protestuvaly_vlasnyky_bariv_i_karaokeklubiv_foto_111531.html).

Щодо конфлікту з торгівцями на возиках, які звинуватили його у здирництві та поскаржилися до поліції та міськради, то в коментарі ZAXID.NET бізнесмен заявив, що більшість підприємців погодилися на їхні умови та раніше претензій не висували. «Наскільки я знаю, лише два-три підприємці були незадоволені. Решту все влаштовувало», – повідомив він. На запитання про те, чому не укладали письмові угоди з торговцями та збирали гроші готівкою без чеків, Олег Іваш відповів, що не знає. «Я займаюсь лише адмініструванням», – сказав бізнесмен. Також він заявив, що не має даних про те, кому належить літній ресторан «Веранда».

Анатолій Крачковський (ліворуч) та Олег Іваш, колаж ZAXID.NET

Інший бізнесмен, на якого жалілися підприємці, це колишній депутат міської ради Львова Анатолій Крачковський. Під час попереднього, шостого скликання він очолював фракцію партії УДАР. Запам’ятався, зокрема, своїми резонансними заявами ^(https://www.youtube.com/watch?time_continue=21&v=QQudMSmkR3A&feature=emb_title) про те, що треба примусово прибрати жебраків та ромів із центру Львова, через яких «люди не можуть зайти ні до церков, ні посидіти в кафе, ні просто погуляти по вулиці».

2015 року на місцевих виборах Крачковський також балотувався до ЛМР від «Блоку Петра Порошенка», проте не пройшов. Торік навесні про нього згадували журналісти проекту «Наші гроші з Денісом Бігусом», які оприлюднили розслідування про групи впливу в оточенні тоді ще кандидата в президенти Володимира Зеленського. Медійники опублікували дані ^(https://youtu.be/y5GQHVyF5kE?t=1247) про те, що Крачковський пересилав керівникові однієї з цих неформальних груп Іллі Павлюку фото банківського чеку на 80 тис. грн, які сам Крачковський переказав громадській організації «Команда Зе» як благодійну пожертву.

У телефонному коментарі ZAXID.NET бізнесмен, заявив, що не має конфлікту з підприємцями з площі Ринок. Він не заперечив, що вони платили йому гроші, та наголосив, що зі свого боку зобов’язання виконав. «А хто підприємцям нині заважає торгувати? Вони були допущені до здійснення підприємницької діяльності, їм були надані торгові площі. Люди нині можуть займатися підприємницькою діяльністю, ніхто їм не заважає. Якщо вони не хочуть, не можуть, не вміють, то є абсолютно їхні проблеми», – заявив Крачковський.

Щодо прохання торговців, котрі відмовились орендувати возики через невдалий сезон, повернути гроші, то екс-депутат повідомив, що вважає їх маніпуляцією. «Якщо хтось хоче зманіпулювати ситуацією з карантином чи економічною ситуацією в країні, курсом долара, це є виключно їхні проблеми. Наразі там торгує значна частина підприємців, вони готові й надалі працювати, лише двоє не хочуть працювати. Замість того, аби працювати, ходять пишуть заяви до міської ради», – вважає депутат.

«Більшість підприємців, які підписали заяву [до ЛМР], були введені в оману декількома аферистами, які навіть не мають відношення до даної ситуації і які в заяві вказали людей, котрі нині співпрацюють з нами і готові далі це робити», – додав він.

Водночас Анатолій Крачковський стверджує, що нібито не знає, чи були оформлені документальні угоди із орендарями возиків та як саме збирали гроші з людей. «Це юристи вели, я не дуже в курсі», – повідомив він.

Щодо вимог виконувати план на 10 тис. грн щомісяця з продажу сувенірного краму фірми «Леовіль» свого бізнес-партнера Олега Іваша, Крачковський заявив, що примусу,на його думку, не було, а підприємці нібито мали можливість відмовитися. «Як я можу змусити підприємця торгувати чимось? Підприємець – це є розсудлива людина, яка може самостійно ухвалювати рішення про те, що йому робити або не робити. Якщо такі умови були, то підприємці знали про них заздалегідь та були згодні з виконанням цих умов. Коли підприємці домовлялись [про оренду возика], тоді вони мали усі можливості відмовитися або не погодитися. Це ринкова економіка», – заявив екс-депутат.

При цьому Крачковський стверджує, що не знає, кому належить компанія, на літньому майданчику якої вони поставили свої возики.

«Лице української економіки»

Підприємці з площі Ринок, окрім міської ради та поліції, також звернулися до бізнесового омбудсмена Львівської області та голови Асоціації роботодавців торгівлі та громадського харчування Львівщини Зеновія Бермеса. За його словами, те, що сталося з торговцями крамом є типовою ситуацією з дрібним бізнесом в країні. «Ситуація з підприємцями – це є лице нинішньої української економіки, яка працює начорно. Те, що вони працювали в таких умовах – то вони є рабами, вони є ніхто. Договорів вони не мали, квитанцій їм ніхто не давав, податків із зібраних грошей найімовірніше ніхто не платив», – стверджує Бермес.

За його словами, він на прохання скаржників спробує зв’язатися із власником літнього майданчика, депутатом Григорієм Козловським та розповісти про ситуацію, яка склалася, а також повідомити податкову про можливе порушення законодавства з боку тих, хто здавав возики торгівцям в оренду.

На його думку, щоби уникнути таких конфліктів у майбутньому, міській раді слід виділити офіційні місця для торгівлі сувенірним крамом на площі Ринок, вимагати офіційного оформлення угод та прозорої звітності.

«Ми дурницями не займаємось»

Слід зазначити, що не всі орендодавці у Львові збирають готівку з торговців сувенірами та не оформлюють з ними офіційних угод. Наприклад, як розповів в коментарі ZAXID.NET голова компанії «Львівські ярмарки» Ігор Фіняк, коли вони організовують торгівлю просто неба, то обов’язково укладають договори з орендарями яток та хатинок.

«Ми дурницями не займаємось. Зазвичай ми укладаємо договір із орендарями, вони несуть гроші в банк, потім ці кошти потрапляють нам на рахунок. Ми наперед ні в кого не беремо гроші, адже не знаємо заздалегідь – буде ярмарок чи ні, чи ми виграємо конкурс від міськради на проведення ярмарку чи ні», – розповів Фіняк.

Бізнесмен наголосив, що вони мають свої чіткі підрахунки витрат і вже відповідно до них формують ціну за оренду.

«До ціни входять витрати на електрику, монтаж та охорону, санітарне прибирання та інше. Також ціна залежить від локації, від конкретного заходу», – додав Фіняк.

***

Наразі торгівці, котрі вважають себе ошуканими, сподіваються, що за допомогою поліції та міської влади їм повернуть гроші. Натомість їхні опоненти вважають те, що сталося пересічними стосунками між підприємцями та не планують повертати коштів.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter