Великі промислові підприємства Львівщини поступово відновлюють роботу після простою. Часткове відновлення промисловості області прогнозують не раніше, ніж на початку осені

%d0%b2%d0%b5%d0%bb%d0%b8%d0%ba%d1%96-%d0%bf%d1%80%d0%be%d0%bc%d0%b8%d1%81%d0%bb%d0%be%d0%b2%d1%96-%d0%bf%d1%96%d0%b4%d0%bf%d1%80%d0%b8%d1%94%d0%bc%d1%81%d1%82%d0%b2%d0%b0-%d0%bb%d1%8c%d0%b2%d1%96-2

Великі виробничі підприємства Львівської області поступово повертаються до роботи після зупинки діяльності, пов’язаної із поширенням коронавірусної інфекції та карантину в Україні, європейських та інших країнах. Багато компаній пішли в простій наприкінці березня через логістичні проблеми, відмови клієнтів та тимчасову неможливість виконати зобов’язання за угодами. Згідно з прогнозами департаменту економічної політики Львівської обласної державної адміністрації, промисловість області частково відновиться не раніше від вересня.

Наразі немає точної інформації, скільки підприємств на Львівщині зупинили діяльність або пішли в простій під час карантину, оскільки чинне законодавство дозволяє власникам не звітувати про це перед державними органами.

«Була низка підприємств з середнього та великого бізнесу, яка в звітах до податкової та Держслужби статистики показувала часткову зупинку виробництва. Багато суб’єктів господарювання – малого, середнього та великого – зверталися до Центру зайнятості по допомогу за спеціальною програмою (державна програма для підприємств у разі часткового безробіття, коли держава бере на себе частину виплат зарплат персоналу, — ред.). Таких звернень було понад 700, підприємства отримали позитивне рішення по них», – розповів ZAXID.NET т.в.о. директора департаменту економічної політики ЛОДА Степан Куйбіда.

Загалом за кількістю таких заявок по допомогу з виплатою заробітних плат Львівщина опинилася в топ-5 по Україні. Проте нині підприємства легкої промисловості, машинобудування, деревообробна галузь, які є здебільшого експортоорієнтованими, поступово виходять на докризові показники.

«Якщо на піку карантину виконання зовнішньоекономічних угод було заморожене або частково призупинено, то нині все помалу йде на поправку. Звісно, говорити про якісь гіперуспіхи буде складно. Ми наразі чекаємо на дані статистики щодо стану промисловості за останні місяці. Але гадаю, що цей місяць суттєвих плюсів не покаже, оскільки ще триває так званий адаптивний карантин. Також є тенденція, що загалом щороку влітку промисловість не демонструє високих показників», – повідомив Степан Куйбіда.

На думку голови департаменту економічної політики, впродовж найближчих двох-трьох місяців на промисловість області очікує стагнація або вихід на мінусові показники. При цьому про часткове відновлення можна бути говорити не раніше від вересня, а щоби промисловість запрацювала на повну потужність після пандемії потрібний щонайменше рік.

«Ті підприємства, що орієнтовані за внутрішнього споживача, матимуть дискомфорт та нестимуть збитки. Ті, хто працює на експорт і має виручку у валюті, почуватимуться впевненіше. Станом на початок червня середні та великі підприємства мають ще запас міцності, проте він не вічний. Є українські галузі, як наприклад текстильна промисловість, що дуже болісно реагують на зміну кон’юнктури на зовнішніх ринках. А з іншого боку, є деревообробна галузь, яка себе почуває впевнено через хорошу сировинну базу», – наголосив посадовець.

Згідно з даними ^(http://lv.ukrstat.gov.ua/ukr/si/express/2020/v0301_57%20.pdf?fbclid=IwAR0fLShXKNoreO-YUBQczM2ChIK0Iho9X0ZRUArOe-GexollktauO5Nsbcc) ГУ Державної служби статистики у Львівській області, виробництво промислової продукції в області у січні-квітні 2020 року порівняно з аналогічним періодом торік збільшилось на 5,4%. Зокрема, на підприємствах переробної промисловості обсяги виробництва зросли на 6,6%, добувної – на 6%. Лідерами були підприємства, що займаються виробництвом харчових продуктів, напоїв, хімічної та фармацевтичної продукції.

Натомість падіння промислового виробництва відбулося на підприємствах машинобудування – на 20,3%, текстильного виробництва – на 16,1%, виготовлення виробів з деревини та виробництво паперу – на 1,9%.

Львівські підприємства, які виготовляють товари першої необхідності, не зупиняли роботи. Як завод «Ензим», що є найбільшим виробником дріжджів для випікання хліба в країні. Також повної зупинки не мали ті компанії, які могли реалізовувати свою продукцію через онлайн-магазини та торгові заклади, діяльність яких не була заборонена урядом. Наприклад, яворівське підприємство «Снєжка-Україна», що займається виробництвом і продажем фарб, лаків та іншої продукції. Керівництво компанії вирішило тимчасово обмежити виробничий процес з 24 березня по 12 травня, організувавши роботу цехів в одну зміну.

«Деякі труднощі виникали через запровадження обмежувальних заходів, адже не працювали будівельні торгові точки роздрібної торгівлі наших бізнес-партнерів, але чимало з них вже давно працює в онлайн-просторі, оскільки реалізують лакофарбову продукцію через інтернет-магазини. Водночас, як ми усі знаємо, в Україні працювала мережа гіпермаркетів «Епіцентр». Тож продукцію ми виготовляли і відвантажували своєчасно, але в меншому обсязі», – розповіла ZAXID.NET менеджерка із зв’язків з громадськістю компанії «Снєжка-Україна» Галина Данилюк.

Місцеві підприємства галузі автомобілебудування частково відновили роботу ^(https://zaxid.net/zavod_fudzhikura_bilya_lvova_vidnovlyuye_robotu_pislya_15_misyachnogo_prostoyu_n1501625) на початку травня після 1,5-місячного простою. Наприклад, завод німецької компанії Leoni ^(https://zaxid.net/nimetska_kompaniya_leoni_hoche_vidkriti_na_lvivshhini_shhe_odin_zavod_n1374778) у Стрийському районі, який виготовляє електричні кабельні мережі для автомобілів Opel, Porsche, Volkswagen, Audi та інших, наразі працює не на повну потужність. Європейські заводи-клієнти Leoni наразі також ще не відновилися після весняних обмежень.

«Нині ми виготовляємо близько 80% нашої продукції. Деякі відділи все ще перебувають у простої зі збереженням 2/3 від заробітної плати. Коли компанія запрацює на повну потужність – невідомо, адже ми ще погоджуємо відновлення співпраці з клієнтами. Загалом впала кількість замовлень від клієнтів, приблизно на 20-30% від нашого плану на цей рік»,– розповіла речниця Leoni Марта Батюк.

Більшість компаній цієї галузі припинили набирати нових працівників, водночас відтоку кадрів в цей непевний час також немає.

«Бадер Україна» відновив роботу з початку травня, але лише частково. Наразі виробництво і далі не запущено повністю. Збитків ми ще не підраховували», – повідомив ZAXID.NET речник «Бадер Україна» Андрій Лазорко. На Львівщині на двох заводах компанії, що виготовляє автомобільну шкіру преміум-сегменту, працює близько 3,8 тис. людей.

В частковому простої також перебуває й львівський концерн «Електрон», який виготовляє міський електротранспорт, багатофункціональні автомобілі, електродвигуни малої потужності та іншу продукцію. До складу концерну входить близько десятка підприємств.

«Адаптивний карантин продовжено до кінця червня. Кожне підприємство самостійно визначається кого, коли і на скільки робочого часу виводити. Про повне відновлення виробництва поки що не йдеться», – розповів заступник начальника прес-центру концерну «Електрон» Андрій Булат.

За словами т.в.о. директора департаменту економічної політики ЛОДА Степана Куйбіди, подальший розвиток економіки Львівщини також залежатиме від того, як функціонуватиме галузь надання послуг, зокрема туризм та ІТ. Адже ці галузі через карантин та поширення вірусу постраждали найбільше.

До слова, про те, як карантин вплинув на економіку Львівщини та Західної України та чому пандемія коронавірусу – шанс для місцевого бізнесу, читайте в статті «Український народ завжди знайде, як заробити і як ці гроші витратити» ^(https://zaxid.net/ukrayinskiy_narod_zavzhdi_znayde_yak_zarobiti_i_yak_tsi_groshi_vitratiti_n1502911).

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter