Активісти Zero Waste досліджують, що львів’яни викидають у смітник. Метою є мінімізація утворення відходів і правильного сортування

%d0%b0%d0%ba%d1%82%d0%b8%d0%b2%d1%96%d1%81%d1%82%d0%b8-zero-waste-%d0%b4%d0%be%d1%81%d0%bb%d1%96%d0%b4%d0%b6%d1%83%d1%8e%d1%82%d1%8c-%d1%89%d0%be-%d0%bb%d1%8c%d0%b2%d1%96%d0%b2%d1%8f%d0%bd%d0%b8-2

Активістки громадської організації «Нуль відходів Львів» (Zero Waste Lviv) досліджують походження сміття у місті, щоб зрозуміти, як скоротити кількість відходів. Цього тижня вже тричі розбирають бак із загальним сміттям на вул. Пулюя, 34А.

Сміттєвий контейнер у дев’ятиповерхівці із 107 квартирами, де живе понад три сотні мешканців, перевізник «Грінера» забирає щодня. Активістки організації досліджували морфологію у понеділок, середу та п’ятницю. Сьогодні за дві години розібрали увесь контейнер і посортували відходи на понад десять фракцій.

«У цьому пакеті у нас все одноразові поліетиленові кульки. І таких пакетів тут два. Разом 6 кг тільки поліетиленових пакетиків», – розповідає представниця організації «Нуль відходів» Софія Сидоренко.

Назбирали ще чимало пластикових пляшок, хоч для них тут стоїть окремий контейнер. А ще метал, тетрапаки, недопалки, медичні відходи та одноразове сміття, яке вже не переробити. Та найбільше у баку — 60 відсотків – органіки, трапляються й зовсім цілі продукти. Таке дослідження, кажуть в організації, проводять, аби зрозуміти, що треба зробити у місті для зменшення кількості відходів.

«Дуже важливо, щоби мешканці самі зрозуміли, що якщо вони будуть відкидати пластикові пляшки у спеціальні контейнери і ще їх стискати – це в першу чергу зменшить кількість відходів, за які вони сплачують кошти. А ще, якщо налагодити роздільний збір органіки, то взагалі вивіз загального, змішаних відходів можна скоротити до 2-х разів в тиждень», – пояснює голова громадської організації «Нуль відходів. Львів» Ірина Миронова.

Мешканка будинку Наталя із цікавістю дивиться, що ж викидають її сусіди. Не здивована, що багато органіки, бо й в самої більше половини сміття займає саме вона. Та в будинку ще не говорили про ретельніше сортування.

«Не маємо контейнерів, не маємо де сортувати і не знаємо як це робити. Якщо нам підприємство, яке вивозить наше сміття запропонувало б, то можливо ми б на загальних зборах мешканців піднімали це питання. Обговорили і прийняли рішення чи ми будемо таке робити, чи нам не потрібно», – розповіла мешканка Наталія Гуцуляк.

В організації з’ясували: на добу в ОСББ утворюється 180 кг відходів (у вихідні істотно менше — 109, у середу — 220). В середньому 65% — харчові відходи, 14% — вторсировина, 21% — те, що не переробляється. За вихідні скло складає 13% сміття, а от у п’ятницю до обіду — лише 7%. Кількість засобів індивідуального захисту у смітті незначна: всього за 3 дослідження сумарно знайшли 39 одноразових масок. Гігієнічні засоби, такі як підгузки, прокладки, вологі серветки, становлять 4,2%.

Тому зусилля міста спрямовані на роздільний збір і переробку органіки дуже виправдані. Наступним важливим кроком є налагодження збору склотари. А також мінімізація утворення тих відходів, що не переробляються, бо попри малу масу вони займають до половини об’єму контейнера.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter